Toyota rozpocznie w Brukseli produkcję modułów ogniw paliwowych drugiej generacji. Lżejsze i bardziej kompaktowe moduły zaprojektowane zostały w dwóch różnych formatach.
Rozwój europejskiej gospodarki wodorowej będzie kluczowym elementem realizacji celu określonego w Zielonym Ładzie. Pojawienie się klastrów wodorowych w Europie oznacza jednoczenie różnych sektorów i łączenie ich umiejętności, technologii i wdrożeń. Celem jest stworzenie dla branży wodorowej rentownych możliwości biznesowych i umożliwienie im rozwoju, by stały się zalążkiem działań na większą skalę. Toyota zamierza mocno wpisać się w ten trend.
Technologia wodorowa nie tylko dla motoryzacji
Rozwój ogniw paliwowych Toyota rozpoczęła już w 1992 roku i cały czas pracuje nad udoskonaleniem tej technologii. Nie tylko dla branży motoryzacyjnej – japoński koncern udostępnia swoją technologię ogniw paliwowych w formie modułów łatwych do wykorzystania przez partnerów z innych branż. Aby ułatwić rozwój technologii wodorowej i przenieść ją z samochodów do wielu innych zastosowań, Toyota opracowała kompaktowe moduły generujące prąd na bazie zestawu ogniw paliwowych z Toyoty Mirai drugiej generacji.

Nowe zestawy ogniw są bardziej kompaktowe i lżejsze. Zapewniają przy tym większą gęstość mocy niż te stosowane w pierwszym modelu sedana Mirai. Dostępne są w dwóch rodzajach obudowy – w formie kostki oraz płaskiego prostopadłościanu. Daje to większą elastyczność oraz ułatwia adaptację do różnych zastosowań.
Popyt na wodór w Europie
Toyota rozpocznie ich produkcję już w styczniu 2022 roku. Nowe moduły ogniw paliwowych drugiej generacji będą składane przez europejski zespół produkcyjny w zakładzie badawczo-rozwojowym Toyota Motor Europe. Mieści się on w Zaventem pod Brukselą. Produkcja rozpocznie się w nowym obiekcie, w którym znajduje się pilotażowa linia montażowa.
Przeczytaj także: Technologia wodorowa w praktyce – taksówki Toyoty w Danii
Toyota podjęła decyzję o produkcji modułów w Europie ze względu na wzrost popytu na tę technologię w całym regionie. Zespół odpowiedzialny za ogniwa paliwowe w TME zaoferuje niezbędne wsparcie inżynieryjne dla integracji systemów.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.