Ograniczenie starzenia się skóry lub cofnięcie czasu i zapewnienie sobie zawsze pięknego wyglądu – kto z nas o tym nie marzy? Starzenie się skóry jest naturalnym procesem, który dotknie każdego człowieka. Okazuje się jednak, że dzięki różnym nawykom, odpowiedniemu stylowi życia, a także zabiegom – możemy naturalnie opóźnić ten proces.
Zmarszczki, wiotczenie, zmniejszenie grubości skóry, a także jej suchość to oznaki, którym każdy z nas woli zapobiegać. Jak zatem w naturalny sposób opóźnić proces starzenia i zachować młodość przez długi czas?
1. Dbaj o odpowiednie nawodnienie
Jest to absolutna podstawa zdrowej i pięknej skóry. Z wiekiem ilość wody w naskórku znacznie spada, dlatego pamiętanie o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów jest kluczowa. Zaleca się dostarczanie ciału minimum ośmiu szklanek wody dziennie. Może to być woda źródlana, mineralna, soki, zdrowe koktajle lub lekkie herbaty. Medycyna wschodu zaleca z kolei ciepła, przegotowaną wodę. Warto przy tym pamiętać, że odpowiednia ilość płynów jest kwestią indywidualną – należy dopasować ją do płci, stylu życia, pory roku, a także podejmowanej aktywności fizycznej.
2. Ograniczenie starzenia się skóry. Słońce nie jest sprzymierzeńcem pięknego wyglądu
Chociaż ekspozycja na słońce zwiększa poziom witaminy D w organizmie, to zdecydowanie przyspiesza proces starzenia naskórka. Promieniowanie UV może powodować ścinanie kolagenu. Z tego powodu warto stosować specjalne kremy z filtrem ochronnym – nie tylko w wakacje, ale o każdej porze roku. Warto chronić szczególnie twarz, ale także skórę, która jest wystawiona na działanie promieniowania. Jeśli akurat nie mamy przy sobie odpowiedniego kosmetyku chroniącego przed słońcem, warto wybierać miejsca, w których jest cień.
Jak usunąć oznaki starzenia?
3. Wypróbuj jogę twarzy
Ćwiczyć należy nie tylko mięśnie na nogach, rękach czy brzuchu. Na skórę, owal, kondycję i wygląd twarzy pozytywnie wpływa face fitness i joga twarzy. Codzienne ćwiczenia zmniejszają zmarszczki mimiczne i zapobiegają powstawaniu nowych.
4. Odstaw używki – i to jeszcze dzisiaj!
Dla wyglądu twarzy szczególnie szkodliwe są papierosy i alkohol. Znacznie przyspieszają one proces starzenia się naskórka. Sprawiają że skóra staje się ziemista i nieatrakcyjna. Zamiast papierosów, w chwilach stresu, wypróbuj ćwiczenia oddechowe.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak biały cukier wpływa na organizm?
Co opóźnia starzenie się?
5. Ograniczenie starzenia się skóry przez prawidłowe dotlenienie organizmu
Skoro jesteśmy przy ćwiczeniach oddechowych, to dotlenienie organizmu ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowego i młodego wyglądu skóry. Warto wypróbować np. pranajamę (czyli sztukę oddychania w jodze) oraz tybetańską jogę oddechu i włączyć tego typu ćwiczenia do naszej codziennej rutyny.
6. Regularna aktywność fizyczna
Codziennie znajdź czas na aktywność fizyczną – i to najlepiej na świeżym powietrzu. Będzie ona sprzyjać nie tylko wspomnianemu już dotlenieniu, ale także poprawi krążenie krwi i zadziała odmładzająco na całe ciało – w tym również na twarz. Osoby uprawiające sport każdego dnia, cieszą się młodszym wyglądem w porównaniu do tych, które preferują bardziej „kanapowy” styl życia.
7. Nie marszcz czoła!
Zwracaj uwagę na nawyki mimiczne – nie wszystkie służą naszemu wyglądowi. Marszczenie czoła, przymykanie oczu, zaciskanie ust – te wszystkie zachowania pozostawiają trwały ślad na wyglądzie naszej skóry. Warto wyeliminować te, które nam nie służą.
8. Ograniczenie starzenia się skóry – piękno na talerzu
Postaw na bogatą w warzywa, owoce i nasiona dietę. Aby ułatwić wchłanianie wartościowych składników odżywczych, zamiast zjedzenia tradycyjnej sałatki, możesz ją zmiksować. Dzięki temu nasze ciało ma możliwość łatwiejszego przyswajania cennych witamin i minerałów.
Co pomaga na starzenie się skóry?
9. Postaw na dobre kremy
Na starzenie się skóry pomaga systematyczna pielęgnacja od zewnątrz. Warto postawić na kosmetyki, które nawilżają naskórek, chronią go przed przesuszeniem i zatrzymują w nim wodę. W tym celu warto jest sięgać po kremy na dzień i na noc, które zabezpieczą naszą skórę i sprawią, że stanie się ona jędrniejsza i promienna.
10. Ograniczenie starzenia się skóry – dokładne oczyszczanie
Dokładnie i delikatnie oczyszczaj skórę – mycie jej minimum dwa razy dziennie specjalnymi płynami, które zadbają o kondycję naskórka – to absolutne minimum. Warto zrobić to także po wysiłku fizycznym lub wtedy, kiedy po prostu się wybrudzi. Skóry twarzy nie należy także dotykać zabrudzonymi dłońmi, ani wycierać brudnym ręcznikiem. Cały proces oczyszczania powinien być przy tym delikatny i ostrożny.
11. Zapewnij skórze równowagę
Zadbaj o odpowiednie pH skóry – aby naskórek lepiej przyswajał składniki odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych, należy pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniego poziomu pH. W tym zadaniu idealnie sprawdzą się toniki, którymi należy dokładnie pokryć skórę całej twarzy.
12. Wypróbuj masaż
Wykonuj regularny masaż skóry – możesz wykonywać go dłońmi lub specjalnymi masażerami, rollerami czy kamieniem gua sha. Znacznie poprawia on krążenie, dotlenia i pomaga pozbyć się zastojów.
Jakie witaminy brać żeby się nie starzeć?
Aby spowolnić proces starzenia się skóry warto postawić na antyoksydanty – do których należą m.in.:
- Cynk
- Selen
- Witaminy: A, C i E
- Beta-karoten
Rodzaje starzenia się skóry
Wyróżniamy trzy główne rodzaje starzenia się skóry. Należą do nich:
- Wewnątrzpochodne starzenie – którego przebieg uwarunkowany jest w dużej mierze genetycznie. Determinuje ono prędkość utraty elastyczności skóry,
- Zwenątrzpochodne starzenie – na proces starzenia wpływają czynniki zewnętrzne takie jak: promieniowanie UV, działanie wolnych rodników czy niehigieniczny tryb życia.
- Starzenie mimiczne – zmarszczki powstają w wyniku intensywnej mimiki twarzy. Powtarzane ruchy mięśni umożliwiające uśmiechanie, mrużenie oczu czy grymasy powodują z czasem powstawanie zmarszczek. Widoczne są one bardzo szybko wokół oczu.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.