4 samochody, 36 miesięcy wynajmu i 300 tys. ekokilometrów – warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta został kolejnym beneficjentem programu „Mój Elektryk”. Do swojej floty wprowadził właśnie cztery zeroemisyjne pojazdy Renault ZOE E-Tech, wynajęte od Arval Service Lease Polska.
ZOM w Warszawie posiada flotę 32 pojazdów, musi jednak dostosować się do wymogów prawnych. Zgodnie z ustawą o elektromobilności, jako jednostka publiczna ma obowiązek posiadania we flocie 10 proc. aut z napędem zeroemisyjnym. Jednostka organizacyjna m.st. Warszawy zadeklarowała, że każdy z pojazdów będzie przejeżdżać 25 tys. km rocznie, co łącznie daje 300 tys. ekokilometrów w ciągu trwania kontraktu!
Samochody elektryczne pojawiają się w Zarządzie Oczyszczania Miasta w odpowiedzi na wymogi ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jednocześnie zauważamy codzienne korzyści z eksploatacji tego typu pojazdów. Choćby to, że ich użytkowanie na większą skalę, w tak ogromnym mieście jak Warszawa, może poprawić komfort życia mieszkańców. Doceniamy, że napędzane elektrycznie pojazdy przyczyniają się do redukcji hałasu. Wpływają także korzystnie na jakość powietrza, a w tym obszarze od lat prowadzonych jest w stolicy szereg działań, także w zakresie prac porządkowych – mówi Tadeusz Jaszczołt Dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.
Zielona rewolucja
Przetarg na wynajem samochodów wygrał Arval Service Lease Polska z Grupy BNP Paribas. Jako jedna z pierwszych firm przystąpił on do ścieżki leasingowej rządowego programu „Mój Elektryk”. Cała procedura uzyskiwania dotacji do wynajmu samochodu elektrycznego działa na zasadzie „jednego okienka”. Klient podpisuje umowę najmu i wypełnia wniosek o dofinansowanie, a resztą zajmują się pracownicy Arval.
Wprowadzamy zieloną rewolucję w polskich firmach i instytucjach. Cieszymy się, że Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa stawia z nami pierwszy krok w transformacji energetycznej swojej floty. Dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, którzy przeszli w imieniu klienta cały proces uzyskania dotacji z programu „Mój elektryk” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ZOM zaoszczędzi na kontrakcie niemal 110 tys. zł brutto. To kwota, za którą można byłoby zakupić dodatkowy samochód elektryczny. Wynajęte pojazdy w ciągu trzech lat przejadą 300 000 kilometrów, nie emitując żadnych spalin, co jest doskonałą wiadomością dla nas wszystkich – mówi Paweł Doleciński, Head of Public Segment, Arval Service Lease Polska.
Wybrany przez Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa model to Renault ZOE E-Tech. Użytkownicy aut będą korzystać z miejskich, ogólnodostępnych stacji ładowania.
Przeczytaj także: Volvo będzie produkować tylko samochody elektryczne?
Pierwszy klient z sektora publicznego
Nowe samochody elektryczne będą wykorzystywane przez kontrolerów ZOM do monitorowania porządku na ulicach Warszawy. Pracownicy przez całą dobę sprawdzają, czy firmy porządkowe właściwie dbają o czystość na chodnikach, torowiskach i przystankach. Zimą natomiast ZOM monitoruje warunki drogowe, by w razie potrzeby zdecydować o konieczności odśnieżenia ulic.
Renault ZOE E-Tech elektryczne to samochód, który idealnie sprawdza się podczas jazdy w warunkach miejskich. Jego realny zasięg od 395 km pozwala na swobodne korzystanie z auta, które oferuje niezwykle płynną jazdę, bez hałasu i emisji spalin – mówi Grzegorz Zaczek, Key Account Area Manager z Dyrekcji Wykonawczej Renault w Polsce.
Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa jest pierwszym klientem z sektora publicznego, który skorzystał z wynajmu aut elektrycznych w Arval w ramach programu „Mój elektryk”. Spółka z Grupy BNP Paribas ma jednak na koncie inne znaczące kontrakty z miejskimi podmiotami. Wśród klientów Arval jest m.in. Krakowski Holding Komunalny, który wynajmuje 47 pojazdów zeroemisyjnych.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.