Koniec z darmowymi jednorazowymi torbami w sklepach w Dubaju. Od lipca każdy sklep będzie naliczał wprawdzie symboliczną, ale jednak dodatkową opłatę za tego rodzaju torebki. Już dziś wiele supermarketów oferuje kupującym torby wielokrotnego użytku – wykonane z materiału lub juty.
Władze emiratu Dubaju kontynuują wojnę z plastikiem. Co więcej, twierdzą, że ich działania są zgodne z oczekiwaniami społecznymi. Powołują się przy tym na sondaż, zgodnie z którym 85 procent mieszkańców emiratu popiera zmianę praktyk związanych z używaniem jednorazowych toreb plastikowych. W jaki sposób? Zarówno poprzez wprowadzenie całkowitego zakazu ich stosowania, jak i nałożenie dodatkowych opłat. I właśnie na drugi z tych kroków zdecydowały się władze emiratu Dubaju.
Na drodze do całkowitego zakazu
Rada Wykonawcza właśnie zatwierdziła nowe prawo, którego celem jest zachęcanie konsumentów do zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z przyjętymi przepisami, od 1 lipca klienci chcący zapakować zakupy do jednorazowych toreb, będą musieli za nie zapłacić. Jedna torebka to koszt w wysokości ćwierci dirhama, czyli ok. 25 polskich groszy. Płatność obowiązywać będzie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w dostawach online (także w aptekach i restauracjach) i e-commerce. To pierwszy krok w kierunku całkowitego zakazu używania plastikowych jednorazówek, który Dubaj chce wprowadzić w przeciągu 2 kolejnych lat.
Nie tylko torby na zakupy
W ciągu ostatnich lat sektor publiczny i prywatny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wprowadził kilka inicjatyw mających na celu ograniczenie używania jednorazowych toreb plastikowych. Firmy, które według wspomnianego wyżej sondażu całkowicie popierają walkę z plastikiem, nie mogą np. drukować swoich reklam na niebiodegradowalnych plastikowych torbach. Niektóre supermarkety, po symbolicznej cenie, oferują kupującym torby wielokrotnego użytku – wykonane z materiału lub juty.
Przeczytaj także: Czy Polska pożegna się z plastikiem?
Jednostki rządowe wdrożyły programy mające na celu poprawę ochrony środowiska i zachowania zasobów, takie jak zintegrowana strategia gospodarowania odpadami dla emiratu oraz egzekwowanie opłat za wywóz odpadów od stycznia 2022 r., co w znacznym stopniu przyczynia się do ograniczenia wytwarzania i składowania odpadów na składowiskach. Władze Dubaju zainwestowały również w kilka projektów mających na celu przekształcanie odpadów w zasoby.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.