Tzw. dyrektywa plastikowa zakazująca sprzedaży m.in. jednorazowych sztućców, talerzy, czy patyczków do uszu wejdzie w życie w Polsce w 2022 roku – zapowiedziała w wywiadzie dla RMF FM minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Nie oznacza to jednak, że w przyszłym roku pożegnamy się z jednorazowym plastikiem.
5 miesięcy dyrektywy plastikowej. Kiedy u nas?
Dziś mija 5 miesięcy od dnia wejścia w życie unijnych regulacji dotyczących The Single-Use Plastics Directive. Tzw. dyrektywa plastikowa została przyjęta w 2019 roku przez Parlament Europejski. Jej celem jest ograniczenie stosowania plastikowych przedmiotów, takich jak m.in. sztućce, talerze, patyczki do uszu czy słomki.
Polska do chwili obecnej dyrektywy plastikowej nie wdrożyła. Kiedy to nastąpi? Takie pytanie usłyszała w piątkowej „Porannej rozmowie RMF FM” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Szefowa resortu klimatu i środowiska zapowiedziała, że dyrektywa plastikowa zacznie obowiązywać w naszym kraju w 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że z marszu pożegnamy się z jednorazowym plastikiem.
To jest nasze wyrażenie woli, że my chcemy tę dyrektywę wpisać do krajowych przepisów. Będziemy musieli przygotować do tego jeszcze dodatkowe ustawy – podkreślała na antenie rozgłośni Moskwa, zaznaczając, że ustawy te są już przygotowywane.
Dopytywana przez Roberta Mazurka, czy w 2023 roku nie będzie już plastiku jednorazowego w Polsce, Moskwa odpowiedziała: „jest to odpowiedzialna data”.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Przepisy na wiosnę 2022 r.?
Przypomnijmy, że o termin wdrożenia dyrektywy plastikowej redakcja Ekobiznes pytała kilka miesięcy temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Otrzymaliśmy w tej sprawie następującą odpowiedź.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, transponujący dyrektywę SUP, jest obecnie na etapie opracowywania jego kolejnej wersji, uwzględniającej część uwag zgłoszonych w ramach przeprowadzonych konsultacji i uzgodnień. Następnym etapem będzie rozpatrzenie projektu przez Komitet do Spraw Europejskich – informował nas Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Planowane jest, że projektowane przepisy wejdą w życie na przełomie marca i kwietnia 2022 r. – dodał resort.
Zobacz też: Ministerstwo Klimatu i Środowiska o dyrektywie plastikowej
Na ustawowe regulacji w zakresie ograniczenia stosowania jednorazowych sztućców, talerzy czy słomek przyjdzie nam zatem poczekać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by czynić to już teraz we własnym zakresie.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.