Eko Biznes - Specjalistyczny serwis informacyjny
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Zaloguj się
  • Załóż konto
  • Wywiady
  • EkoNewsy
  • Mobilność
  • Energia
  • Ecommerce
  • Więcej
  • Wywiady
  • EkoNewsy
  • Mobilność
  • Energia
  • Ecommerce
  • Więcej
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eko Biznes - Specjalistyczny serwis informacyjny
  • Wywiady
  • EkoNewsy
  • Mobilność
  • Energia
  • Ecommerce
  • Więcej
Strona główna EkoNewsy czyli eko ciekawostki ze świata

RAPORT: 51% konsumentów chce kupować nowe i używane ubrania w tym samym sklepie

Badanie na temat drugiego obiegu ubrań firmy Accenture przedstawia zaskakujące wnioski

przez Urszula Szewczyk
5 kwietnia 2022
0
Badanie na temat drugiego obiegu ubrań, sklep w centrum handlowym

Badanie na temat drugiego obiegu ubrań

Badanie na temat drugiego obiegu ubrań przeprowadzone przez firmę Accenture przedstawia wnioski, nad którymi warto, żeby pochylili się szczególnie specjaliści branży fashion. Firma zapytała bowiem Polaków o ich podejście do kwestii związanych z obiegiem ubrań. Badani opowiadali także, jakich zmian oczekują od producentów i sprzedawców z branży mody.

Badanie na temat drugiego obiegu ubrań może pomóc przyspieszyć transformację branży mody

Na podstawie analizy wyników zaprezentowano cztery filary budowy modelu cyrkularnego dla firm. Accenture podał też rekomendacje, które mogą pomóc przyspieszyć transformację sektora w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego.

Podobne artykuły

Rekordowe przychody Grupy Photon Energy

JYSK wspiera centrum edukacji o Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Carrefour będzie oferował klientom zniżki za zakupy do własnych opakowań

Sprawdź, jak wyglądają zabawki z bioplastiku z trzciny cukrowej

„Bez zrozumienia czym jest wdrożenie ESG w firmie, bez wsparcia na szczeblu zarządu, zmiany nie przyniosą oczekiwanych wyników” – mówi Mariusz Rogowski

Warto zapoznać się z nimi chociażby dlatego, że takie zalecenia już wkrótce mogą zmienić się w obowiązkowe działania. Komisja Europejska opublikowała właśnie kolejne założenia i plany wdrożenia gospodarki cyrkularnej. Znalazła się w niej również strategia na rzecz zrównoważonych tekstyliów o obiegu zamkniętym (EU Strategy for Sustainable and Cirular Textiles).

Jakie wnioski z badanie na temat sprzedaży odzieży z drugiego obiegu?

  • Przy zakupie ubrań ekologia dla konsumentów staje się ważniejsza (34%) niż unikalność (28%) czy prestiż (22%). Nadal jest jednak daleko za ceną (80%).
  • Zakupy nie zawsze są zaplanowane. Ponad dwie trzecie konsumentów deklaruje zakupy pod wpływem impulsu. 55% badanych kupuje ubrania, by dobrze wyglądać na zdjęciach w mediach społecznościowych.
  • Konsumenci już teraz, oprócz nowych ubrań, chętnie decydują się na zakup używanych produktów. Czasami nawet kupują je zamiast nowych rzeczy.
  • Marnotrawienie ubrań (co trzecie niechciane trafia do pojemnika na odzież używaną), ich krótkie życie (dwie trzecie konsumentów pozbywa się tych, które nadal nadają się do wykorzystania) oraz odpad tekstylny po pozbyciu się ubrań są pilnymi kwestiami do rozwiązania.

Pozostało wiele lekcji do odrobienia w sektorze fashion

Badanie Accenture pokazuje, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zarówno po stronie konsumentów, jak i firm. Transformację branży ku modelowi cyrkularnemu,pozwoli lepiej wykorzystywać surowce i przedłużać życie produktów, a na koniec odzyskiwać część zasobów.

W ciągu ostatnich lat widzimy, że stopniowo zmienia się świadomość i wrażliwość konsumentów, także w zagadnieniach środowiskowych. Podobnie, w kwestii zmiany podejścia biznesowego, dzieje się po stronie firm. Drogę do zrównoważonego modelu działania przedsiębiorstwa zaczęły najpierw od zmiany procesu produkcji – wyboru bardziej ekologicznych materiałów oraz redukcji śladu węglowego czy plastiku. Jednak ta transformacja branży nie może się odbyć bez przejścia firm na model cyrkularny oparty na gospodarce obiegu zamkniętego. Konsumenci dają już wyraźny sygnał, że są na to gotowi – mówi Rafał Reif, Head of Fashion & Retail Poland Accenture.

Zdaniem ekspertów Accenture, droga do celu będzie szybsza, im szybciej uświadomimy sobie wyzwania. Potrzebna jest także konfrontacja z własnymi przewinieniami, zarówno konsumentów, jak i wytwórców. Ostatni etap to skuteczna naprawa.

Branża tekstylna jest jednym z największych trucicieli środowiska

Pamiętajmy, że branża tekstylna jest piątym największym źródłem emisji gazów cieplarnianych związanych z emisją prywatną. Według analiz Textile Exchange, liczba produkowanych materiałów tekstylnych wzrośnie ze 109 mln ton w 2021 r. do 264 mln w 2050 r. Ponad połowa z nich wykorzystywana jest bezpośrednio do produkcji ubrań i butów. Nowe materiały, a także bardziej efektywne energetycznie przędzalnie, mogą zmniejszyć ślad środowiskowy produktu i na tym aktualnie skupia się wiele marek. Niestety, efekt tych działań zostanie szybko zmarnotrawiony przez ciągły wzrost liczby produkowanych ubrań i butów – mówi Anna Miazga, Sustainability Manager Accenture.

Co kieruje konsumentami podczas zakupów?

Konsumenci, zapytani przez Accenture o motywy, którymi kierują się przy zakupach najczęściej podawali, że decyduje o tym odpowiednia cena (aż 80%). Jednak już na jakość i trwałość rzeczy, jako cechy mające znaczenie przy zakupach, wskazało 60% respondentów. A to jest ogromnie ważne kryterium związane z potencjałem długiego życia i naprawialności ubrań. 34% respondentów wprost wskazuje „ekologię i przyjazność środowiska” jako jedną z najważniejszych cech produktu.

Przeczytaj także: Wojna na Ukrainie a elektromobilność w Polsce

Jedną kwestią przy zakupach są motywy, a zupełnie inną emocje. Okazuje się bowiem, że często kupujemy impulsywnie (dwie trzecie badanych przyznało się do zakupów pod wpływem chwili). Mimo to rzadko żałujemy swoich decyzji.

Marnujemy dobre ubrania

Do zmiany podejścia firm do produkcji przyczynią się zachowania klientów. Badanie naświetla problem marnowania ubrań i butów. Aż dwie trzecie badanych przyznało, że pozbywa się odzieży i obuwia, które nadal nadają się do wykorzystania. Jako przyczynę pozbywania się ich podawali: zły rozmiar, krótki okres noszenia, zajmowanie miejsca w szafie. Istotne było też to, że nie pasowały do stylu właściciela produktu lub przestały być modne.

Przeczytaj także: Volvo bezprzewodowo ładuje elektryki

Głównymi sposobami na zagospodarowanie niechcianych ubrań przez polskich konsumentów są kosz na odzież używaną. Trafia tam co trzecie niechciane ubranie, co jednak daje możliwość ich ponownego wykorzystania. Inny rozwiązaniem, na które wskazują konsumenci, jest kosz na śmieci.

Ubrania mogłyby służyć zdecydowanie dłużej

Wiele ubrań mogłoby zyskać drugie życie, gdyby zostały odpowiednio zagospodarowane. Ankietowani przyznali, że chętnie kupują używaną odzież. 44% konsumentów najpierw szuka używanych rzeczy, gdy potrzebuje zakupić ubrania, buty lub dodatki. Czasami wybierają ją zamiast nowej.

Konsumenci wskazali także, że chcieliby zobaczyć ofertę używanych ubrań w swoich ulubionych sklepach, wystawioną obok nowej kolekcji. Ponad połowa (51%) konsumentów kupowałaby ubrania zarówno nowe, jak i używane w tym samym sklepie marki odzieżowej.

Osoby, które wzięły udział w badaniu są przekonane, że firmy odzieżowe powinny pomóc konsumentom w naprawie, odsprzedaży, utylizacji lub przekazywaniu niepotrzebnej odzieży.

Co decyduje o naprawianiu przez klientów, ubrań?

Osoby, które decydują się na naprawę, robią to głównie ze względów ekonomicznych. Jest to bowiem tańsze niż zakup nowego produktu. Na ten powód wskazywało 38% ankietowanych. 23% osób naprawia ubrania, bo są do nich emocjonalnie przywiązani.

Aż 60% konsumentów uważa, że marka, od której kupili ubranie lub buty powinna oferować naprawę produktu za dodatkową opłatą.

Wyniki naszego badania to wyraźny sygnał dla rynku, by zdynamizować procesy zmiany, w tym oprócz dodatkowych usług naprawczych, wprowadzić używane ubrania do obecnej oferty w sklepach stacjonarnych i wirtualnych, przestawić projektowanie produktów na zrównoważone oraz umożliwić właściwe zagospodarowanie niepotrzebnych rzeczy. Na pomoc przychodzi UE i jej dyrektywa nakazująca od 2025 r. selektywną zbiórkę tekstyliów w ramach odpadów komunalnych. Składowanie niepotrzebnych ubrań w wyznaczonych miejscach umożliwi ich ponowne wykorzystanie lub recykling – przekonuje Rafał Reif.

Cztery filary modelu cyrkularnego według Accenture

Accenture wskazało cztery filary modelu cyrkularnego branży modowej. Są to:

  • Nowe modele biznesowe, czyli oferowanie przez marki modowe usług coraz bardziej pożądanych przez konsumentów, takich jak sprzedaż ubrań używanych, naprawa, wypożyczanie.
  • Zrównoważone projektowanie produktów, tak by były trwałe, naprawialne i recyklingowalne.
  • Sprzątanie po sobie, czyli zagospodarowanie nadwyżek ubrań i odpadu tekstylnego przez marki.
  • Współpraca rynkowa pomiędzy firmami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi oraz startupami w celu stworzenia wygodnych i efektywnych mechanizmów dla marek i konsumentów.

 

Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.

ShareTweet

Podobne artykuły

Wymiana kopciuchów w WarszawieDym wylatujący z komina kopciucha w Warszawie
EkoNewsy czyli eko ciekawostki ze świata

8 kopciuchów w 2 miesiące – pozostało „tylko” 10803. Do wymiany w 9 miesięcy…

9 i 10 kwietnia w Warszawie odbędą się targi Ekocuda
EkoNewsy czyli eko ciekawostki ze świata

9 i 10 kwietnia w Warszawie odbędą się targi Ekocuda

przedstawiciele Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska po podpisaniu umowy
EkoNewsy czyli eko ciekawostki ze świata

Strategiczna współpraca na rynku fotowoltaiki

Andrzej Gutowski, Colliers
EkoNewsy czyli eko ciekawostki ze świata

KOMENTARZ: ESG się standaryzuje

galeria Wileńska
EkoNewsy czyli eko ciekawostki ze świata

Na czym polega kampania „EkoWileńska”?

Avenida Poznań z zewnątrz
EkoNewsy czyli eko ciekawostki ze świata

Sprawdź, jak wyglądają zaskakujące ubrania z recyklingu w Avenidzie Poznań

Następny artykuł
Sprzedaż zelektryfikowanych aut Elektryki i hybrydy Toyoty

Ile aut ze zelektryfikowanym napędem sprzedała Toyota?

Zaloguj się, aby skomentować

Najnowsze informacje

Superfoods – które produkty z Polski i zagranicy zaliczają się do tej grupy?

Olej z czarnuszki – właściwości, zalety, zastosowanie

Jak prawidłowo oddychać i jak ważne jest to dla organizmu?

12 sposobów na ograniczenie starzenia się skóry

Jak wzmocnić odporność? Poznaj 12 sprawdzonych sposobów

Medytacja na stres – zalety regularnej praktyki, korzyści i jak medytować?

Reklama
ekobiznes logo

Eko Biznes to serwis informacyjny poświęcony ekologicznym rozwiązaniom i przedsięwzięciom w różnych gałęziach biznesu, tworzony przez profesjonalnych dziennikarzy. Dostarczamy najświeższe informacje i publikujemy najciekawsze wywiady.

Wydawcą serwisu jest Tree Media Sp. z o. o. z siedzibą w Białymstoku, al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 6, 15-111. Nr NIP 5423437801, REGON 389496703, KRS 0000912533.

Informacje prawne

  • Regulamin Serwisu
  • Regulamin Konta
  • Regulamin Newslettera
  • Polityka Prywatności

Ważne

moje ciepło 2022

Kategorie

  • Artykuł patnera
  • Artykuł sponsorowany
  • Ekologia w ecommerce
  • EkoNewsy czyli eko ciekawostki ze świata
  • Energia
  • INNE
  • Mobilność
  • Wywiady
  • ZDROWIE

Informacje

  • O nas
  • Reklama
  • Kontakt
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Wywiady
  • EkoNewsy
  • Energia
  • Mobilność
  • Ekologia w ecommerce
  • Zaloguj się
  • Załóż nowe konto

© 2021 ekoBiznes.pl

Logowanie

Uzupełnij poniższe pola, aby się zalogować

nie pamiętasz hasła? Załóż nowe konto

Załóż konto z dostępem do wielu treści premium

Uzupełnij poniższe pola

Wszystkie pola są wymagane. Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Uzupełnij poniższe pole, aby odzyskać hasło. Otrzymasz od nas wiadomość email.

Zaloguj się
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
Go to mobile version