Grupa Columbus Energy nabyła 100% udziałów w spółce realizującej projekt farmy fotowoltaicznej, z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, o łącznej mocy 61,3 MW. W ramach współpracy Columbus będzie miał też możliwość zwiększenia zainstalowanej mocy do 91,3 MW.
Realizacja postanowień wynikających z umowy ma nastąpić w ciągu 18 miesięcy od jej podpisania.
Nowa farma fotowoltaiczna Grupy Columbus
Rozwój projektów farm fotowoltaicznych stanowi kluczowy obszar naszej działalności inwestycyjnej, który już teraz przynosi Grupie zyski. Zakupiony właśnie projekt jest jednym z największych w Polsce, z wydanymi warunkami przyłączenia. Jego wartość po wybudowaniu wyniesie ok. 250 mln zł. Budowę farm w ramach tego projektu planujemy w 2023 r. w formule PPA – tłumaczy Janusz Sterna, wiceprezes Columbus Energy S.A. – Ponadto nieustannie pracujemy nad pozyskiwaniem projektów, o mniejszej mocy, co finalnie zwiększa nasz wolumen w farmach fotowoltaicznych.
Portfolio farm fotowoltaicznych, jakie posiada Columbus, plasuje firmę w ścisłej czołówce krajowego rynku. Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej, w 2020 r. Columbus zajął drugą pozycję w kraju w segmencie instalacji powyżej 50 kWp. Spółka posiada udział blisko 17 proc. mocy zainstalowanej w farmach PV.
Przeczytaj także: 7 nowych projektów fotowoltaicznych PGE
Na koniec listopada 2021 r. portfel farm PV Columbusa obejmował projekty na różnych etapach zaawansowania, zlokalizowane na terenie całej Polski, których łączna moc wynosiła 5270 MW.
Aktualny stan projektów farmowych, jak zapowiadają przedstawiciele Grupy, opublikuje 21 marca br., w raporcie rocznym za 2021 r.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.