- Columbus Saule i Somfy łączą siły współpracy
- Firmy podpisały umowę o współpracy strategicznej
- Pierwszym wspólnym projektem spółek było komercyjne zastosowanie automatycznych lameli w Lublinie w sierpniu 2021 roku
Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska podpisały umowę o współpracy strategicznej. Owocem mają być innowacyjne rozwiązania dla budynków istniejących lub nowo powstających. Współpraca dotyczy komercyjnych wdrożeń ogniw perowskitowych.
Columbus Saule i Somfy łączą się we współpracy
Trójstronna umowa, podpisana 30 marca br. przez Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska, jest finalizacją wcześniejszego porozumienia. Spółki zawarły je w sierpniu 2021 r. Odbyło się to podczas premiery komercyjnego zastosowania lameli Saule Technologies, czyli łamaczy światła z perowskitowymi ogniwami słonecznymi.
Somfy, to jeden z liderów rynku automatyki mieszkaniowej i budynkowej oraz systemów smart home. Otwiera przed Saule i Columbusem nowe możliwości oraz dostęp do swoich klientów i rozwiązań produktowych.
Zgodnie z zawartą umową, spółki będą współpracować w zakresie komercjalizacji oraz dalszego rozwoju ogniw perowskitowych w obszarach transformacji energetycznej i cyfrowej na terenie Polski. Wspólnie też opracują i wprowadzą na rynek nowe produkty dla sektora budynków istniejących lub nowo powstających, w tym dla klientów indywidualnych.
Współpraca otwiera nowe możliwości
Planujemy wspólnie stworzyć kilka nowych produktów z wykorzystaniem ogniw perowskitowych. W tym co najmniej trzy z kategorii BAPV, B2B utility-scale oraz B2C. Mamy w zespole wybitnych ekspertów z zakresu nowoczesnej energetyki oraz światowej klasy producenta systemów automatyki budynkowej. Możemy opracowywać rozwiązania, które mają szansę dalej rewolucjonizować ekologiczne budownictwo – mówi Piotr Krych, pełnomocnik Zarządu Saule S.A.
Umowa poszerza nasze możliwości jako lidera rynku automatyki mieszkaniowej i budynkowej. Możemy tworzyć i promować kolejne projekty z komercyjnym zastosowaniem perowskitów firmy Saule Technologies. Doskonale wpisuje się to w trend zrównoważonego budownictwa. Jest także zgodne z celami Karty Zielonej Transformacji, którą wszyscy podpisaliśmy w maju ubiegłego roku. Budynki odpowiadają dziś w Polsce za 38 proc. emisji gazów cieplarnianych, więc pracy czeka nas dużo. Z tak doświadczonymi partnerami biznesowymi jak Columbus i Saule działania na tym polu będą na pewno bardziej efektywne. Umowa daje także Somfy możliwość zainteresowania większej grupy użytkowników przygodą ze smart home. Bo wykorzystanie tej możliwości to nie tylko wygoda i oszczędności widoczne w miesięcznych rachunkach. To także kolejna cegiełka w walce z klimatycznymi zagrożeniami – twierdzi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający i członek Zarządu Somfy Polska.
To wielka satysfakcja, że w tych niełatwych czasach mamy silnych partnerów, prawdziwych branżowych liderów. Możemy podjąć wspólne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami z zakresu OZE. Łącząc siły i kompetencje w poszczególnych obszarach, możemy stworzyć zastosowania, które w przyszłości okażą się pożądane na większości budynków, jeśli weźmiemy pod uwagę gigantyczne wzrosty kosztów ich eksploatacji – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, członek Rady Nadzorczej Saule S.A.
Spółki otwierają się na nowe produkty i rynki
W marcu 2021 r. Komisja Europejska jasno wytyczyła wizję, cyfrowy kierunek rozwoju do roku 2030 r. Saule Technologies pierwszy raz zaprezentowało odpowiedź na ten kierunek (m.in. na dyrektywę „Omnibus” dla retailu) w listopadzie 2021 r., podczas premiery PESL – Perovskite Electronic Shelf Label. Współpraca z Somfy jest dla nas kolejnym etapem otwarcia na nowe produkty i rynki. Zastosowane zostaną ogniwa perowskitowe dla segmentu IoT w celu cyfryzacji branży B2B utility-scale – fabryk, magazynów, etc. – oraz B2C. Jesteśmy pewni, że nasze wspólne działania w tandemie, z unikalnością ogniw perowskitowych, pozwolą na pełną automatyzację procesów. Z wykorzystaniem ogniw perowskitowych, układów elektronicznych, rozwiązań predykcyjnych, AI, big data, zaawansowanych rozwiązań IT w celu przyspieszenia transformacji gospodarek UE – mówi Artur Kupczunas, wiceprezes Zarządu Saule S.A.
Przeczytaj także: Zdążyć przed zmianami – Columbus Energy.
Przypomnijmy, że pierwszym wspólnym projektem trzech spółek było komercyjne zastosowanie automatycznych lameli. Czyli łamaczy światła z perowskitowymi ogniwami słonecznymi na budynku firmy Aliplast w Lublinie w sierpniu 2021 r. Łamacze światła latem chronią przed ostrym światłem i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, a zimą przed wyziębianiem przez mroźne wiatry. Wyposażone w perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies, jako niezależne, zielone źródło energii elektrycznej mogą znacząco zmniejszyć opłaty za prąd.
Źródło: Columbus
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.