Małgorzata Tracz, dotychczasowa szefowa partii Zieloni ogłosiła dziś, że nie będzie ubiegać się o przywództwo podczas zbliżającego się kongresu ugrupowania. Tracz kierowała formacją od 2015 roku. To w okresie jej przewodniczenia politycy Zielonych zadebiutowali w Sejmie.
W dniach 15-16 stycznia jako Partia Zieloni na Kongresie wybierzemy nowe władze Partii, w tym nowych Przewodniczących. Zdecydowałam, że nie będę ubiegać się o stanowisko Przewodniczącej Partii Zieloni w kolejnej kadencji. Czas przekazać stery w nowe, dobre ręce – poinformowała dziś na Facebooku Małgorzata Tracz.
Dziękuję wszystkim za zaufanie i współpracę w ciągu prawie 7 ostatnich lat. Jestem bardzo dumna z tego, co udało nam się przez ten czas wspólnie osiągnąć. Zieloni z małej partii pozaparlamentarnej zmienili się w ugrupowanie, którego posłanki i poseł zasiadają w Sejmie, które ma struktury we wszystkich województwach i które ma program odpowiadający na wyzwania, przed którymi stoi Polska i Europa: przywrócenie rządów prawa, zwalczenie pandemii, czy uratowanie klimatu i bioróżnorodności przed katastrofalnymi zmianami. Bez Was te sukcesy nie byłyby możliwe – dodała.
W dalszej części wpisu Małgorzata Tracz zapowiedziała, że będzie kontynuowała działalność poselską w Sejmie, a także na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu, żeby – jak napisała – „spełniła się nasza wizja Polski ekologicznej, demokratycznej i solidarnej”.
Małgorzata Tracz odchodzi po 6 latach
Małgorzata Tracz kierowała partią Zieloni od 2015 roku. Od 2019 roku pełni mandat poselski, reprezentując okręg wyborczy obejmujący Wrocław i sąsiednie powiaty.
Posłanka reprezentowała ugrupowanie podczas niedawnej – opisywanej przez naszą redakcję – debaty „Czy możliwa jest EkoRzeczpospolita?”. Podczas spotkania Tracz ubolewała, że kwestie klimatyczny stały się przedmiotem debaty publicznej dopiero od niedawna. Zwracała jednak uwagę na fakt, że pomiędzy politykami nie ma większego sporu odnośnie tego, że sprawy klimatu powinny łączyć.
Konieczne jest postawienie na uczciwość i na działanie – szybki wybór ścieżki walki z kryzysem klimatycznym – mówiła Tracz.
Zobacz też: Nasza relacja z debaty „Czy możliwa jest EkoRzeczpospolita?”
Zieloni po 15 latach w Sejmie
Przypomnijmy, że Zieloni funkcjonują na polskiej scenie politycznej od 2003 roku (przez pierwszą dekadę formacja działała pod nazwą Zieloni 2004). Ugrupowanie z racji marginalnego poparcia społecznego przez lata startowało w wyborach w koalicji z innymi partiami – głównie z SLD, najczęściej bez powodzenia.
Względny sukces przyniosły ugrupowaniu dopiero wybory z 2019 roku, w których startowało ono w ramach Koalicji Obywatelskiej, wraz z m.in. Platformą Obywatelską, czy Nowoczesną. Przedstawiciele Zielonych uzyskali trzy mandaty poselskie. Poza Tracz zdobyli je Tomasz Aniśko, a także Urszula Zielińska.
To właśnie Zielińska jest najczęściej wskazywana jako potencjalna następczyni Małgorzaty Tracz.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.