Na przedsięwzięcia m.in. w obszarze środowiska miasta chcą przeznaczyć otrzymane wsparcie z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podpisał w środę umowy na inwestycje w tych czterech miastach z programu „Rozwój lokalny”.
Łomża, Hajnówka, Stalowa Wola i Przemyśl otrzymają po ok. 15 mln zł wsparcia z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podpisał cztery umowy dla tych miast na inwestycje z programu „Rozwój lokalny”.
Program „Rozwój lokalny” jest praktycznym wyrazem realizacji działań rządu z zakresu polityki miejskiej – podkreśla minister w komunikacie wydanym przez resort funduszy i polityki regionalnej.
Prowadzona przez MFiPR polityka zrównoważonego rozwoju ma na celu między innymi eliminację różnic społecznych i gospodarczych między regionami. Dzięki naszym wspólnym działaniom wypracowane zostaną ważne modele w zakresie rozwiązywania problemów rozwojowych, które dotyczą nas wszystkich. Wiedza i zdobyte doświadczenia będą mogły zostać wykorzystane przez wszystkie samorządy, co w efekcie wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców polskich miast – dodał Puda.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Z miasta poprzemysłowego w zielone
Hajnówka uzyskane środki chce przeznaczyć na projekt „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. Projekt ten zakłada przemianę miasta z poprzemysłowego na miasto zielone i ekologiczne. W projekcie zaplanowano działania m.in. w obszarach: środowiska, odnawialnych źródeł energii, promocji i turystyki, ale też społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorczości.
Hajnówka planuje, iż powstanie nowe centrum miasta oraz strefa sportu, pawilon miejski, zieleńce i murale. Samorząd zamierza promować lokalnych przedsiębiorców, podpowiadać, jak korzystać z odnawialnych źródeł energii oraz organizować wydarzenia integrujące mieszkańców.
Z kolei Łomża zamierza zrealizować przedsięwzięcie pod nazwą „Łomża – miasto, w którym żyję i pracuję”. Swoim zakresem będzie ono obejmować działania w czterech obszarach: środowiskowym, społecznym, gospodarczym i kulturowym.
Fundusze mają podnieść jakość środowiska i standard życia mieszkańców Łomży, a także wzmocnić spójność społeczną i gospodarczą. Głównym działaniem w ramach realizacji projektu będzie budowa drugiego odcinka bulwarów nad rzeką Narew wraz z zagospodarowaniem plaży miejskiej. W ramach projektu oprócz plaży miejskiej ma być też budowany np. plac zabaw, ciąg pieszy i ścieżka rowerowa.
Stalowa Wola chce być SMART
„Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania” to z kolei projekt zaproponowany przez Stalową Wolę. Miasto chce przeznaczyć fundusze na inwestycje, które poprawią jego rozwój lokalny i instytucjonalny. Efektem ma być zbudowanie marki miasta SMART oraz wytworzenie dobrego klimatu do rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki 4.0 opartej na wiedzy.
Z kolei Przemyśl zaproponował projekt pod nazwą „Razem zmieniamy Przemyśl”. Uzyskane środki miasto planuje przeznaczyć m.in. na rozwijanie potencjału turystycznego oraz rekreacyjnego. W planach jest także rozwój inteligentnego miasta współtworzonego przez mieszkańców z atrakcyjną ofertą edukacyjną, zróżnicowanym zasobem mieszkaniowym i bogatą ofertą usług społecznych.
Zobacz też: Podkarpacie nieprzygotowane na wymianę „kopciuchów”
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.