Polski Alarm Smogowy (PAS) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił najnowsze dane dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie „Czyste Powietrze”. Zestawienie zdominowały gminy ze Śląska.
Najnowszy ranking programu „Czyste Powietrze” dotyczy III kwartału br. (od 1 lipca do 30 września) i obejmuje 2477 polskich gmin. Zestawienie oparte jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych.
Zestawienie zdominował Śląsk. Gminy z tego regionu zajmują pierwsze 17 miejsc i w sumie ponad połowę miejsc w pierwszej setce rankingu.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Śląsk nie tylko w TOP3
Zwycięzcą jest gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Na drugim miejscu znalazła się gmina Czerwionka-Leszczyny, zaś podium zamyka gmina Jejkowice.
O ile Śląsk to bezapelacyjny wygrany zestawienia, to najsłabiej wypadły w nim gminy z Podkarpacia, a także z województw: opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.
Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu „Czyste Powietrze” – szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski – komentuje cytowana w komunikacie prasowym Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe – mówi z kolei Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Przypomnijmy, że już na początku 2022 roku, czyli za nieco ponad miesiąc na terenie województwa śląskiego zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa. Zgodnie z uchwałą użytkowanie kotłów na paliwa stałe (tzw. kopciuchów) starszych niż 10 lat, będzie nielegalne.
Podkarpacie nieprzygotowane na zmiany
Warto podkreślić, że podobne przepisy zaczną obowiązywać także na Podkarpaciu. Region ten – jak już wspomniano – należy do tych, w których tempo wymiany „kopciuchów” przebiega najsłabiej. W pierwszej setce rankingu nie znalazła się ani jedna gmina z tego województwa.
Niezbyt dobrze wygląda sytuacja w gminach, w których uchwała antysmogowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. W pierwszej setce zestawienia nie znalazła się żadna gmina z województwa łódzkiego i tylko jedna z Mazowsza. Nieco lepiej wypada Małopolska, w setce pojawiło się bowiem sześć gmin z tego regionu.
Zobacz też: Warszawiacy niechętnie likwidują „kopciuchy”
Ranking powstał przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Banku Światowego.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.