Szwedzcy eksperci zrobili kolejny krok na drodze do gospodarki wolnej od paliw kopalnych. Opracowali oni stal, do produkcji której nie trzeba używać węgla. Przełomowy dla świata wynalazek jeszcze w tym roku chce wykorzystać Volvo do produkcji prototypowego samochodu elektrycznego. Na skalę przemysłową „zieloną” stal będzie można produkować już w 2026 roku.
Branża hutnicza to jeden z największych trucicieli środowiska naturalnego, odpowiadający za ok. 7 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla. Mając ten problem na uwadze, w 2016 roku konsorcjum Ssab, Vattenfall oraz Lkab stworzyło firmę Hybrit. Celem jej istnienia miało się stać opracowanie technologii wytwarzania żelaza i stali bez użycia paliw kopalnych. Konsorcjum ma bowiem ambicję stworzenia wolnego od paliw kopalnych łańcucha wartości, od kopalni do gotowej stali. W czerwcu 2021 roku firma zaprezentowała pierwsze na świecie żelazo gąbczaste o obniżonej zawartości wodoru, produkowane w pilotażowym zakładzie HYBRIT w Lulea. Surowiec ten został następnie wykorzystany do produkcji ekologicznej stali.
Przełomowa, zielona stal
Hybrit od dłuższego czasu zajmuje się dostawą stali dla szwedzkiego giganta motoryzacyjnego, czyli marki Volvo. W tym roku dostarczyła jednak produkt wyjątkowy – pierwszą na świecie stal wolną od paliw kopalnych. Z jej produkcji całkowicie wyeliminowano węgiel koksowniczy, zastępując te materiały wodorem. Wodór jest kluczowym elementem unijnego planu osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku.
To pokazuje, w jaki sposób partnerstwa i współpraca mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji i budowania konkurencyjności przemysłu. Elektryfikacja przyczynia się do umożliwienia życia bez paliw kopalnych w ciągu jednego pokolenia – mówi Anna Borg, prezes i dyrektor generalny Vattenfall.
Celem jest dostarczenie na rynek stali wolnej od paliw kopalnych i wdrożenie tej technologii na skalę przemysłową już w 2026 roku. Wykorzystując technologię HYBRIT, SSAB może zmniejszyć całkowitą emisję dwutlenku węgla w Szwecji o ok. 10 proc., a w Finlandii o ok. 7 proc.
Pierwsza stal wolna od paliw kopalnych na świecie jest przełomem nie tylko dla SSAB. Stanowi ona dowód na to, że można dokonać transformacji i znacznie zmniejszyć globalny ślad węglowy przemysłu stalowego. Mamy nadzieję, że zainspiruje to innych do przyspieszenia przejścia na zieloną stronę mocy – mówi Martin Lindqvist, prezes i dyrektor generalny SSAB.
Volvo i zielona stal
Nowa stal ma przede wszystkim zmniejszyć szkodliwość branży hutniczej, może jednak zrewolucjonizować także inne gałęzie przemysłu. Volvo już w kwietniu zapowiedziało, że jeszcze w tym roku rozpocznie produkcję prototypowych pojazdów z zielonej stali. Szwedzki producent ciężarówek AB Volvo i producent stali SSAB podpisali wówczas umowę, której celem jest stworzenie pierwszych na świecie pojazdów wykonanych ze stali niekopalnej. W procesie ich produkcji wykorzystany ma być wodór wytwarzany z energii odnawialnej. Produkcja seryjna na małą skalę ruszy w 2022 roku.
Na razie Volvo nie zdradza szczegółów tego projektu. Zapewnia, że samochody będą bezemisyjne i podkreśla, że obecnie firma dokonuje przeglądu wszystkich materiałów do ich budowy, aby wyeliminować wszystko, co opiera się na paliwach kopalnych.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.