„Powerstop” – tak będą nazywały się punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych u autoryzowanych dealerów Volvo. Firma Volvo Car Poland zapowiedziała właśnie uruchomienie sieci powszechnie dostępnych stacji ładowania elektryków.
Punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych u dealerów Volvo powstały już w pierwszym kwartale
Jak informuje sieć, pierwszy etap budowy stacji ładowania zakończył się w pierwszym kwartale 2022 roku. Do tego czasu, przy placówkach dealerów Volvo marka uruchomiła 31 stacji ładowania prądem zmiennym (AC) o mocy do 22 kW.
W kolejnym etapie pojawi się ponad 50 stacji szybkiego ładowania prądem stałym (DC) o mocy do 175 kW. Wszystkie stacje będą widoczne w sieci Plugsurfing, czołowej europejskiej platformie stacji publicznych.
Przeczytaj także: Rewolucyjny sposób ładowania elektryków przez Volvo
Ze stacji będzie mógł skorzystać każdy kierowca elektryka
Inwestycja w infrastrukturę ma na celu zapewnienie możliwie łatwego dostępu do publicznych stacji ładowania. Ze stacji będą mogli korzystać bowiem nie tylko klienci Volvo, ale także kierowcy aut elektrycznych innych marek.
Przeczytaj także: Audi będzie przerabiać wadliwe szyby w nowe
Polska to jeden z pierwszych rynków w Europie – obok Włoch, Belgii i Hiszpanii – gdzie u dealerów Volvo pojawią się stacje szybkiego ładowania.
Sprzedajemy samochody elektryczne, więc chcemy zapewnić naszym klientom wygodną możliwość ich ładowania. Wiemy, że samochody zazwyczaj podłączane są do instalacji domowych. Jednak w przypadku dalszych wyjazdów dostępność stacji szybkiego ładowania jest kluczowa. Nasi dealerzy mają dobre lokalizacje przy głównych trasach w dużych miastach. Stacje ułatwią życie właścicielom aut elektrycznych i hybrydowych, a ponieważ nie ograniczamy dostępu do nich jedynie do aut Volvo, posłużą wszystkim kierowcom – mówi Prezes Volvo Car Poland, Emil Dembiński.
Przeczytaj także: Ile samochodów elektrycznych jeździ dziś w Polsce?
W 2017 roku koncern Volvo Cars zobowiązał się do wprowadzenia napędu elektrycznego w całej gamie swoich modeli. Od roku 2019 wszystkie modele Volvo dostępne są w wersji hybrydowej typu plug-in. Firma zobowiązała się także do 2025 roku (w porównaniu do roku 2018) zmniejszyć o 40% przypadający na jeden samochód poziom emisji CO2, wynikający z całego łańcucha dostaw i procesu produkcji, włączywszy w to sieć dealerską. W roku 2040 Volvo Cars zamierza osiągnąć zerowy poziom śladu węglowego w swoim łańcuchu wartości.
Do 2030 Volvo będzie sprzedawało wyłącznie samochody elektryczne
W tej chwili Volvo oferuje pełną gamę modeli zelektryfikowanych (hybryd klasycznych, typu plug-in i aut w pełni elektrycznych), przy czym ponad 25% sprzedaży stanowią hybrydy plug-in. Do 2025 roku połowę samochodów na rynku będą stanowiły auta w pełni elektryczne. Do roku 2030 z oferty Volvo mają zupełnie zniknąć wersje napędzane silnikami spalinowymi.
Oprac. su
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.