W Kielcach uruchomiono system do monitorowania jakości powietrza. Składa się z 21 urządzeń do pomiaru poziomu stężeń pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10, temperatury, wilgotności i ciśnienia. Wyniki można sprawdzać na stronie IDEA Kielce.
System do monitorowania jakości powietrza w Kielcach, jak podkreśla Agata Wojda, wiceprezydent miasta ma charakter edukacyjno-informacyjny.
Dzięki niemu mieszkańcy dostają rzetelną informację na temat aktualnego stanu powietrza w mieście i w konkretnych jego punktach. Liczymy na to, że kielczanie będą sprawdzać odczyty z czujników. Tym samym zwiększy się świadomość, że jakość powietrza wpływa na nasze codzienne życie i zdrowie w przyszłości – podkreśla cytowana w komunikacie prasowym miasta Wojda.
Czujniki zamontowano w ramach projektu „Kielce bez smogu” z Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Czujniki w różnych częściach miasta
20 urządzeń zamontowanych zostało w różnych częściach miasta na elewacjach budynków szkół i przedszkoli oraz na budynku Urzędu Miasta. Natomiast na Skwerze Szarych Szeregów zamontowano słupek stanowiący urządzenie pomiarowe przeznaczone do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą światła tj. barwy zgodnej z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.
Dobór czujników miasto poprzedziło wnikliwą analizą techniczną i badaniem rynku tak, aby wybrać urządzenia najlepsze dla potrzeb naszego miasta. Przeprowadzono w tym celu również konsultacje z Politechniką Świętokrzyską.
Politechnika Świętokrzyska będzie wykorzystywała pomiary do swoich analiz, które będą diagnozowały problematyczne obszary i miejsca, w których jest najbardziej zanieczyszczone powietrze – podkreśla Aneta Boroń, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce.
Urządzenia monitorują poziom stężeń pyłów PM1, PM2,5 oraz PM10, wilgotność, ciśnienie oraz temperaturę. Widżety czujników zawierają także informację o prognozowanej jakości powietrza na 24 godziny.
W przyszłości możliwe jest rozbudowywanie urządzeń tak, aby mierzyły także inne parametry – podkreśla Boroń.
Na to, że obecny system monitorowania jakości powietrza nie jest zamknięty i będzie uzupełniany o dodatkowe elementy zwraca uwagę także zastępczyni prezydenta Kielc. Miasto planuje, aby w ramach współpracy z firmą InPost, czujniki były zamontowane na części paczkomatów.
Dane z czujników można sprawdzić na stronie IDEA Kielce. W najbliższym czasie ruszy także nowa strona Urzędu Miasta Kielce, na której znajdzie się widżet prezentujący wyniki pomiarów.
Działania na rzecz poprawy jakości powietrza
Władze miasta podkreślają, że choć sam system jakości powietrza nie walczy ze smogiem, to Kielce cały czas podejmują wiele działań na rzecz poprawy jakości powietrza.
Głównym z nich jest program wymiany źródeł ciepła. W tym roku przeznaczyliśmy na niego 2 miliony zł, dzięki temu udało się wymienić ponad 200 pieców. Jeżeli radni zaakceptują propozycję prezydenta w przyszłym roku podobna kwota będzie mogła zostać wykorzystana przez mieszkańców – podkreśla Agata Wojda.
Zobacz też: Aktywista wygrał z państwem ws. smogu
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.