Sąd Okręgowy w Gliwicach zasądził kwotę 30 tys. złotych od Skarbu Państwa na rzecz Oliwera Palarza, antysmogowego aktywisty z Rybnika. To kolejny w ostatnim czasie wyrok, w którym sąd uznaje racje obywatela domagającego się od państwa zadośćuczynienia za zaniechania w walce ze smogiem.
Oliwer Palarz pozwał Skarb Państwa 6 lat temu. Domagał się odszkodowania za wieloletnie zaniechania w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
W maju 2018 roku – jak przypomina Polski Alarm Smogowy – pozew aktywisty został oddalony przez Sąd Rejonowy w Rybniku. Palarz nie dał jednak za wygraną i złożył apelację do Sądu Okręgowego w Gliwicach. Ten stanął po stronie aktywisty i zasądził na jego rzecz kwotę 30 tys. zł. Wyrok zapadł w drugiej instancji i jest prawomocny.
Wydanym dziś wyrokiem sąd potwierdził, że przestrzeganie standardów jakości powietrza to nie jedynie niewiążący postulat, ale obowiązek państwa względem obywateli – komentuje cytowany przez Polski Alarm Smogowy Miłosz Jakubowski, radca prawny z Fundacji Frank Bold.
Jeżeli ten obowiązek nie jest realizowany, obywatele mogą domagać się naprawienia powstałych z tego powodu szkód – zarówno majątkowych, jak i niemajątkowych, polegających na naruszeniu zdrowia lub innych dóbr osobistych – dodaje.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Palarz: państwo nie będzie już mogło ignorować problemu
Sam Palarz podkreśla, że nie kwota jest dla niego istotna, a to, że „moje roszczenie zostało uwzględnione co do zasady”.
Dzięki temu wyrokowi i innym podobnym orzeczeniom jakie zapadły przed polskimi sądami organy państwowe i samorządowe nie będą już mogły bezkarnie ignorować problemu zanieczyszczenia powietrza – podkreśla aktywista.
Miłosz Jakubowski zwraca uwagę, że tego typu procesy trwają kilka lat i wymagają dużego zaangażowania, zarówno po stronie powoda, jak i reprezentujących go prawników. Prawnik podkreśla również, że choć w Polsce problemy ze smogiem występują w wielu regionach, to sytuacja w jakiej znajduje się Oliwer Palarz – jako mieszkaniec Rybnika – miała charakter wyjątkowy.
Stężenia zanieczyszczeń, które tam występują są rekordowe w skali całej Europy i wiążą się z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia oraz znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie – tłumaczy Jakubowski.
Sukces Grażyny Wolszczak
Przypomnijmy, że w 2018 roku za niewystarczającą walkę ze smogiem pozwała państwo znana aktorka Grażyna Wolszczak. Rok później Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uwzględnił powództwo aktorki i zasądził od Skarbu Państwa 5 tys. zł na rzecz jednej z fundacji onkologicznych, argumentując, że „każdy ma prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska”. We wrześniu do wyroku sprzed dwóch lat przychylił się Sąd Okręgowy w Warszawie.
Zobacz też: Grażyna Wolszczak wygrała ze Skarbem Państwa
Polski Alarm Smogowy zauważa, że standardy jakości powietrza chroniące ludzkie zdrowie i życie zawdzięczamy prawodawstwu i orzecznictwu unijnemu. Organizacja przypomina, że na początku 2018 roku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, w którym stwierdził, że Polska naruszyła unijną dyrektywę o jakości powietrza z powodu utrzymujących się przekroczeń poziomu dopuszczalnego pyłu PM10. Obecnie toczy się kolejne postępowanie związane z naruszeniem przez Polskę tej dyrektywy. Tym razem chodzi o przekroczenia dopuszczalnych stężeń dwutlenku azotu w kilku największych aglomeracjach.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.