Tworzy kultowe gry i angażuje się w ratowanie lasów. Tim Sweeney wykupił już ponad 40 tys. akrów ziemi, głównie przeznaczonej pod budowę pól golfowych i centrów handlowych. Zdaniem mediów są one warte dziesiątki milionów dolarów, zdaniem ekologów – są bezcenne.
Timothy Dean Sweeney to amerykański programista gier wideo, założyciel i dyrektor generalny Epic Games. Jego najsłynniejszym dziełem jest gra Fortnite oraz platforma do tworzenia gier Unreal Engine. Sweeney słynie jednak nie tylko z nosa do gier i interesów – jest też jednym z czołowych amerykańskich działaczy na rzecz ochrony środowiska. Od 2008 roku znaczną część zgromadzonej od lat 90. XX wieku fortuny przeznacza na ratowanie lasów, poprzez ich kupowanie. W ten sposób stał się jednym z największych prywatnych właścicieli ziemskich w stanie Karolina Północna.
Ratując lasy przed deweloperami
Jednym z jego najgłośniejszych zakupów była działka o powierzchni 7 tys. akrów o nazwie Box Creek Wilderness, położona u podnóża gór Blue Ridge. Kupując ją, Sweeney pokrzyżował plany budowy ogromnego kompleksu golfowego. Jak sam twierdzi, wykorzystał zapaść na rynku nieruchomości i zapłacił za teren „rozsądną” cenę. Wynosiła ona 15 mln dolarów. Aby ochronić działkę przed zakusami deweloperów oraz firmy energetycznej, Tim Sweeney wystarał się o opiekę konserwatorską nad tym terenem. Box Creek Wilderness to obszar, na którym żyje ponad 130 rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i dzikich zwierząt, twórcę gry Fortnite wspierały więc organizacje ekologiczne i lokalny polityk.
Zobacz także: LPP rozpoczęło współpracę z międzynarodową organizacją Canopy na rzecz ochrony lasów
W kwietniu 2021 roku organizacja non-profit Southern Appalachian Highlands Conservancy ogłosiła, że otrzymała darowiznę w wysokości 7500 akrów w Roan Highlands. Donatorem był nie kto inny niż Tim Sweeney. Darowizna obejmuje dziesiątki przylegających do siebie działek, w tym lasy starodrzewu oraz rzadkie rośliny i zwierzęta, także znajdujące się na liście gatunków zagrożonych. Obejmuje również sześć wodospadów oraz największy w kraju projekt renowacji kasztanów amerykańskich. Media spekulowały, że ziemia warta jest dziesiątki milionów dolarów, nowi zarządcy utrzymywali jednak, że jest bezcenna. Do ostatecznego przekazania praw do działki ma dojść w przyszłym roku. Po tym czasie organizacja Southern Appalachian Highlands Conservancy będzie zarządzał nią jako rezerwatem przyrody, prowadząc badania naukowe we współpracy ze Sweeneyem i oferując wycieczki z przewodnikiem.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.