„Kierujemy się w stronę neutralności klimatycznej, ale nie możemy zapominać zarówno o gospodarczych skutkach pandemii, jak i rozwojowym zróżnicowaniu poszczególnych państw i regionów” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajszego wystąpienia na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.
Szczyt klimatyczny COP26 rozpoczął się w niedzielę w Glasgow. Wczoraj wieczorem podczas sesji plenarnej wystąpił premier Mateusz Morawiecki.
Przeczytaj także: Fotowoltaika – koszt, co to jest i jak działa?
Szef rządu podkreślił, że działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu muszą uwzględniać uwarunkowania społeczne i gospodarcze. Transformacja energetyczna musi natomiast odbywać się w sposób sprawiedliwy i zapewniać bezpieczeństwo obywateli.
Kierujemy się w stronę neutralności klimatycznej, ale nie możemy zapominać zarówno o gospodarczych skutkach pandemii, jak i rozwojowym zróżnicowaniu poszczególnych państw i regionów – mówił premier Morawiecki.
Podkreślił też, że transformacja nie może się odbywać kosztem ludzi i to obywatel „powinien być w sercu zmian”.
Przeczytaj także: Fotowoltaika – jaka jest opłacalność inwestycji?
Polska musi nadrabiać zaległości
Premier podczas swojego wystąpienia zwracał uwagę na to, jak ważny, w kontekście transformacji energetycznej, jest punkt startu poszczególnych państw.
Warto jest podkreślić, jaki jest punkt startu bogatych krajów Europy Zachodniej w porównaniu do krajów, które nie mogły się normalnie rozwijać po II wojnie światowej. To pokazuje, jak ważne jest zastosowanie zasady sprawiedliwej transformacji – mówił szef rządu.
Dziś Polska musi nadrabiać zaległości i prowadzić taką politykę klimatyczną, by Polska gospodarka nie traciła na konkurencyjności wobec innych gospodarek – dodał.
Morawiecki podkreślał również, że COP26 to ważny etap na drodze do realizacji celów Porozumienia Paryskiego.
6 lat po Porozumieniu Paryskim
Kancelaria Premiera przypomina, że w przyjętym pod koniec 2015 roku Porozumieniu Paryskim wskazano ogólnoświatowy plan działania, który ma nas uchronić przed zmianami klimatu. Ma się to stać dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia poniżej 2°C i dążeniu do utrzymania go na poziomie 1,5°C. Poziom ten powinien zostać osiągnięty w takim czasie, aby umożliwić ekosystemom naturalną adaptację do zmian klimatu, zapewnić niezakłóconą produkcję i umożliwić rozwój gospodarczy w sposób zrównoważony.
Porozumienie paryskie ma także na celu poprawę zdolności krajów do radzenia sobie ze skutkami zmian klimatu i udzielenie im wsparcia. Do porozumienia przystąpiło ponad 190 krajów, w tym Unia Europejska i jej państwa członkowskie.
Zobacz też: Warszawa dołączyła do akcji „Alarm dla klimatu”. Dziś zawyły syreny
Fot. Krystian Maj/KPRM
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.