Wind Farm Łada – spółka należącą do Re Alloys i pośrednio do grupy Luma Holding, uzyskała od PKO Bank Polski kredyt w wysokości 53,89 mln euro oraz kredyt obrotowy na VAT w kwocie 32,3 mln złotych na rozwój odnawialnych źródeł energii.
Dzięki kredytowi powstanie farma wiatrowa w Dzwoli, w woj. lubelskim. Będzie ona dostarczała energię na potrzeby RE Alloys, producenta żelazostopów.
Przeczytaj także: Największa farma fotowoltaiczna Grupy ORLEN
Jesteśmy dumni, że możemy wspierać Re Alloys Sp. z o.o. i Grupę Kapitałową Luma Holding w realizacji projektu OZE, który wpisuje się w naszą politykę finansowania rozwoju energetyki odnawialnej. Jako największy polski bank dla korporacji i biznesu, chcemy wspólnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym i przyczyniać się do transformacji polskiego systemu energetycznego. Ta inwestycja, to kolejny ważny krok na drodze do zeroemisyjności – mówi Andrzej Kopyrski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, nadzorujący Obszar Bankowości Firm i Przedsiębiorstw oraz Klienta Korporacyjnego.
Wind Farm Łada wybuduje farmę wiatrową o moc 35 MW
Farma wiatrowa powstanie w miejscowości Dzwola, w województwie lubelskim. Sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej przez farmę będzie realizowana w oparciu o kontrakt cPPA (w euro), optymalizujący koszty zakupu energii przez Re Alloys, producenta żelazostopów, z województwa śląskiego. Inwestycja jest ważnym elementem strategii Re Alloys. Jej celem jest całkowite pokrycie potrzeb energetycznych spółki z odnawialnych źródeł energii. Jej realizacja będzie sprzyjać również utrzymaniu miejsc pracy i finansowaniu usług publicznych o wysokiej jakości na terenie gminy pogórniczej, zagrożonej utratą funkcji ekonomicznych i społecznych. Uruchomienie farmy wiatrowej planowane jest na drugą połowę 2024 roku.
Farma wiatrowa Wind Farm Łada ma pomóc osiągnąć zeroemisyjność Re Alloys
Osiągnęliśmy ważny kamień milowy na drodze do zeroemisyjności Re Alloys i całej grupy Luma Holding. Inwestycja, którą realizujemy we współpracy z PKO BP, jest istotnym elementem naszej strategii Going Green. Jej głównym założeniem jest pełne pokrycie potrzeb energetycznych Re Alloys z odnawialnych źródeł energii, a jednocześnie uniknięcie emisji CO2 do atmosfery w skali odpowiadającej emisji kilkusettysięcznego miasta, co dobrze wpisuje się w realizację celów klimatycznych Unii Europejskiej. Działając w sektorze przemysłu ciężkiego, doskonale wiemy, jak ważny jest zrównoważony rozwój: dbanie o środowisko, pracowników i lokalną społeczność – podsumował Jarosław Palejko, członek Zarządu Luma Holding.
Re Alloys jest jedynym w Polsce producentem żelazostopów i jednym z największych zakładów tego typu w Europie.
PKO Bank Polski w ciągu ostatnich 2 lat bank przeznaczył na finansowanie zielonych inwestycji ponad 2,1 mld złotych.
Oprac. Redakcja
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.