Wiele osób inwestując w odnawialne źródła energii zastanawia się czy przydomowa elektrownia wiatrowa się opłaca, jakie są koszty związane z tą inwestycją, jaką turbinę wybrać, a także na jaką moc postawić: 5kW czy 10kW? Przed podjęciem decyzji warto poznać kilka istotnych informacji, aby nasz wybór był przemyślany i przyniósł nam jak najwięcej korzyści. Poniżej przedstawiamy je w naszym artykule.
Turbina wiatrowa może być głównym źródłem energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego lub stanowić dodatkowe źródło zasilania. Mikroinstalacje wiatrowe – czyli mini wersje popularnych wiatraków – sprawdzają się także w gospodarstwach rolnych czy firmach. Przydomowe elektrownie wiatrowe cieszą się w Polsce zdecydowanie mniejszą popularnością niż np. instalacje fotowoltaiczne, chociaż zainteresowanie nimi systematycznie rośnie. Warto przy tym zaznaczyć, że prawie wszystkie przydomowe instalacje oze, to nadal jednak fotowoltaika. Co niezwykle istotne do swojego domu możemy pozyskiwać energię ze słońca i wiatru jednocześnie, ponieważ elektrownia wiatrowa i panele fotowoltaiczne mogą się doskonale uzupełniać i przynosić razem wiele korzyści.
Zalety przydomowej elektrowni wiatrowej:
- Niezależność energetyczna
- Niskie koszty wytwarzania prądu
- Ekologiczne źródło energii
- Łatwy montaż
- Wysoka trwałość urządzenia
- Bezpieczeństwo w czasie kryzysu energetycznego
Przeczytaj także: Energia wiatrowa – najtańsze źródło energii odnawialnej?
Przydomowa elektrownia wiatrowa – jaki jest koszt inwestycji?
W zależności od mocy, firmy, która zrealizuje inwestycję, a także modelu turbiny wiatrowej, który wybierzemy koszt inwestycji waha się od 20 tys. zł za elektrownię o mocy 3 KW do 40 tys. zł za tę o mocy 5KW. Są to średnie dane. Finalny koszt zależy bowiem od producenta i wykorzystanych materiałów.
Zasady wytwarzania prądu w przydomowej elektrowni wiatrowej
Proces wytwarzania energii elektrycznej dzięki turbinom wiatrowym polega na zamianie energii kinetycznej w mechaniczną. Łopaty turbiny tworzą opór dla wiatru, co w efekcie powoduje obracanie wirnika. Pozyskana energia mechaniczna trafia do generatora, a następnie za pośrednikiem falownika trafia do domu. Nadmiar wytworzonej energii można w systemie on-grid przekazywać do sieci energetycznej.
Rodzaje turbin wiatrowych
Rozróżniamy dwa główne rodzaje turbin wiatrowych, które różnią się między sobą konstrukcją, a także innymi cechami. Należą do nich:
- Turbina wiatrowa pionowa
- Turbina wiatrowa pozioma
W Polsce zdecydowanie popularniejsze są turbiny poziome, które stanowią większość instalowanych urządzeń.
Przydomowa elektrownia wiatrowa – cechy charakterystyczne:
Powyższe dwa rodzaje turbin znacznie różnią się między sobą i odznaczają innymi zaletami.
Turbiny wiatrowe poziome
- Przeznaczone głównie do montażu na gruncie
- Emitują wysoki poziom hałasu i mogą drgać
- Montaż jest dość drogi
- Mają ładny wygląd
Turbiny wiatrowe pionowe:
- Niższa efektywność w porównaniu do turbin poziomych
- Niewielki koszt montażu
- Pracują cicho
- Można je montować na dachach domów jednorodzinnych
Po turbiny wiatrowe pionowe powinni sięgać właściciele domów jednorodzinnych, mimo że to te poziome są bardziej efektywne, ze względu na brak drgań, cichą pracę i mniejsze koszty inwestycji.
Przydomowa elektrownia wiatrowa – elementy składowe
Na przydomową mikroinstalację wiatrową składają się:
- Turbina bądź turbiny wiatrowe (w zależności od mocy, na którą się zdecydujemy)
- Licznik
- Generator
- Akumulator (przy instalacji off-grid)
- Okablowanie
Warunki wiatrowe w Polsce
Decydując się na instalację wiatrową warto wziąć pod uwagę czy miejsce, w którym mieszkamy spełnia wystarczające warunki wiatrowe pozwalające na jej efektywną pracę. Co ważne – w naszym kraju mamy ok. 250 dni wietrznych w roku. Najkorzystniejsze warunki do rozwoju tego typu energetyki w Polsce panują na północy kraju. W niektórych regionach kraju warunki wiatrowe mogą okazać się niewystarczające do tego typu inwestycji.
Moc elektrowni wiatrowych
Decydując się na przydomową elektrownię wiatrową należy podjąć także decyzję, jaką powinna mieć moc. Poniżej opisujemy, co możemy zasilić wybierając poszczególną moc (jedna turbina wiatrowa ma moc od 100 do 500 W) – dane pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
- 500 W – niewielka moc, która może być traktowana jako dodatkowe źródło prądu niezbędne do zasilenia np. lamp w ogrodzie
- 1 KW – umożliwi ogrzanie ciepłej wody lub pomoże doświetlić dom
- 2 KW – będzie mocą idealną do zasilenia w energię domku letniskowego
- 5 KW – może posłużyć jako dodatkowe źródło mocy do ogrzewania domu, a także zasilania różnych sprzętów
- 50 KW – może zasilić firmę, gospodarstwo rolne, a także umożliwić sprzedaż energii do sieci energetycznej
Jakich formalności należy dopełnić, aby czerpać energię z wiatru?
Lista formalności dla zrealizowania inwestycji w mikroinstalację wiatrową nie jest zbyt długa. Możliwe jest to tylko na podstawie zgłoszenia, gdy na konstrukcji nośnej instalujemy elektrownię o mocy nie przekraczającej 40 kW, wysokości nie wyższej niż 3 m i nie wystającej na ponad 3 metry ponad budynek, a także nie mającej wpływu na konstrukcję dachu.
Jeśli chcemy sprzedawać energię elektryczną do sieci – wówczas należy zgłosić to do zakładu energetycznego i uzyskać koncesję na produkcję, a także sprzedaż prądu.
Niezależnie od rodzaju energii odnawialnej, na którą postawimy, warto budować niezależność energetyczną, a także wspierać rozwiązania energetyczne. W dłuższej perspektywie inwestycje przynoszą korzyści finansowe i oszczędności, dzięki którym więcej pieniędzy pozostaje w domowym budżecie.
Redakcja
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.