Fotowoltaika – jaka jest opłacalność takiej inwestycji? To pytanie zadaje sobie każda osoba rozważająca przydomową instalację fotowoltaiczną. Jak zapewniają eksperci, oszczędności na rachunkach są odczuwalne od razu. Zwrot z inwestycji jest z kolei rozłożony w czasie, a jego poziom zależny od wielu czynników.
Fotowoltaika i opłacalność – rachunki niższe o 80%
Inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup i montaż własnej instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć na bardzo duże oszczędności w perspektywie horyzontalnej – mówi Radosław Błoński, Ekspert energetyczny SunSol. – Wysokość tych oszczędności jest uzależniona od kilku czynników. Wśród nich można wymienić moc generatora PV. Ważna są także fluktuacja pod kątem zużycia energii elektrycznej w domu lub firmie oraz cena zakupu energii elektrycznej na przestrzeni kolejnych lat.
Szacunkowo można powiedzieć, że dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna, wybudowana na wysokiej jakości sprzęcie, może obniżyć wysokość rachunków za prąd o 80%.
Nadwyżki energii można odbierać, np. zimą
W myśl aktualnych przepisów prosumenci, czyli osoby wytwarzające energię z odnawialnych źródeł na własny użytek, mogli liczyć na specjalne opusty. Opusty to możliwość odbioru wyprodukowanej wcześniej przez przydomową instalację, nadwyżki energii. Wysokość opustów sięga nawet 80%. Taka nadwyżka energii produkowana jest najczęściej w miesiącach letnich, a odbierana zimą.
Istnieją określone poziomy, w ramach których można odbierać energię w ramach opustów. I tak w instalacjach wytwarzających energię na poziomie między 10 a 50 kWp, można ją odebrać w stosunku 1:0,7. Stosunek odbioru energii 1:0,8 obowiązuje z kolei przy instalacjach wytwarzających do 10kWp. Na odbiór energii w ramach opustów jest 365 dni.
Przeczytaj także: Fotowoltaika – koszt, co to jest i jak działa?
W myśl nowych przepisów odkup energii będzie droższy
Od 2022 r. mają zacząć obowiązywać nowe regulacje dotyczące sprzedaży i odkupu energii. W myśl nowych przepisów cena odkupu energii będzie wyższa od ceny jej sprzedaży – opłacalność fotowoltaiki będzie jednak nadal wysoka.
Zmiana przepisów ma polegać na tym, że nadwyżki energii, wytwórca będzie sprzedawać po cenie hurtowej – mówi Radosław Błońsk, SunSol. – Natomiast w przypadku zapotrzebowania na energię z zewnętrznego źródła, wytwórca będzie musiał ją zakupić po cenie detalicznej od zakładu.
Planowana zmiana sposobu rozliczania nadwyżek energii elektrycznej wydłuży czas zwrotu poniesionych nakładów o kilka lat. Chciałbym natomiast podkreślić, że przy wizji stale rosnących cen za energię elektryczną, inwestycja we własną domową elektrownię w przyszłym roku wciąż będzie opłacalna. Sama branża PV prawdopodobnie nie zwolni. Ponadto wciąż nie mamy pewności, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Coraz głośniej mówi się o tzw. okresie przejściowym. Może on wydłużyć rekonstrukcje prawa nawet do połowy roku 2022.
Fotowoltaika – wydłużony czas zwrotu, ale opłacalność nadal wysoka
Fotowoltaika i jej opłacalność do tej pory były na zadowalającym prosumentów, poziomie. Średni szacunkowy czas zwrotu z inwestycji wynosił od 6 do 8 lat. Okres ten zależał od wielu czynników, jak moc instalacji fotowoltaicznej i wysokość poziomu energii, którą zużywamy w gospodarstwie domowym. Ważne były też sposób finansowania oraz to czy korzystaliśmy z rządowych dopłat.
Przeczytaj także: Elektryczna przyszłość Polski według ILF
Trzecia edycja programu „Mój Prąd” zakończona przed terminem
A skoro jesteśmy przy dopłatach, do 22 grudnia 2021 r. miała istnieć możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”. 6 października nabór wniosków został jednak zamknięty ze względu na wyczerpanie budżetu. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Zamknięcie trzeciej edycji programu programu oraz planowana zmiana przepisów, mogą znacznie wpłynąć na opłacalność instalacji fotowoltaicznej i okres zwrotu z inwestycji. O ile lat może się on wydłużyć?
Trudno jednoznacznie stwierdzić o jaki okres nowe przepisy wydłużą zwrot z inwestycji – mówi mówi Radosław Błoński, Ekspert energetyczny SunSol. – Jest to ponownie uzależnione od kilku czynników. Wśród nich są m.in. ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym i detalicznym oraz ich zmiany w kolejnych latach. Ważne jest także to, jak będzie wyglądała sama branża PV. Aktualnie surowce do produkcji komponentów, takie jak aluminium, drożeją. To odbija się bezpośrednio na cenie paneli. Nie wiemy jednak czy taka sytuacja będzie mieć miejsce np. za 2 lata.
Inwestorzy którzy kupowali instalację rok temu, czas zwrotu inwestycji liczyli podług ceny za kWh na poziomie 65 groszy. Dziś wiedzą już, że ta cena w przyszłości z pewnością przekroczy 75 groszy. Zatem okres zwrotu z inwestycji znacząco im się skróci. To dobry przykład na to, że założenia poczynione dziś, mogą nie być odzwierciedleniem rzeczywistości za kilka lat.
Przy wizji stale rosnących cen za energię elektryczną, inwestycja we własną domową elektrownię w przyszłym roku wciąż będzie opłacalna, a sama branża PV prawdopodobnie nie zwolni. Ponadto wciąż nie mamy pewności, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Coraz głośniej bowiem mówi się o tzw. okresie przejściowym. Może on wydłużyć rekonstrukcje prawa nawet do połowy roku 2022.
Większa niezależność energetyczna
Własna instalacja fotowoltaiczna daje jej posiadaczom większe poczucie niezależności i bezpieczeństwa. Czynnik finansowy i opłacalność fotowoltaiki są dla wielu osób niezwykle istotne. Jest jednak inna ważna zaleta takiej instalacji, którą wiele osób bierze pod uwagę, to ochrona środowiska.
Jakie korzyści dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej wskazują eksperci?
Przede wszystkim produkujemy własny prąd. Posiadacze instalacji fotowoltaicznej w pewnym stopniu uniezależniają się od zakładu energetycznego. Zwłaszcza Ci, którzy zdążą wybudować instalacje na aktualnie obowiązujących zasadach dot. gospodarki nadwyżek energii elektrycznej. Oni ze spokojem będą w przyszłości obserwując rosnące ceny na rynku energii. Osoby, które zakupią instalację na nowych zasadach, także będą czerpać z niej korzyści w postaci oszczędności, lecz potrwa to dłuższy czas.
Innym ważnym, a często pomijanym aspektem jest ochrona środowiska. Każdy posiadacz instalacji fotowoltaicznej produkuje na własne potrzeby i wprowadza do sieci czystą energię. Tym samym przyczynia się do redukcji emisji CO2 w wyniku spalania węgla. Dla niektórych osób czynnik środowiskowy ma większe znaczenie niż ekonomiczny.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.