Biogazownia Global Hydrogen będzie pierwszym tego typu projektem spółki. Jej całkowity koszt wyniesie 15,5 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona do końca 2024 r.
Docelowa moc biogazowni ma wynieść 1MW. Będzie się ona mieścić w miejscowości Markowice (gmina Strzelno). Kompleksowa realizacja biogazowni przewiduje inwestycję w formule zaprojektuj i wybuduj. Oznacza to wykonanie całości prac we wszystkich branżach.
Przeczytaj także: Elektrownia fotowoltaiczna w antenie satelitarnej
Projekt będzie realizowany z wykorzystaniem opatentowanej technologii mieszania reaktora biogazowni Self Mixing Biogas Plant. Wyłączną, pełną i nieograniczoną terytorialnie licencję do wykorzystania wynalazku posiada Turbo Green Electric – spółka zależna Global Hydrogen. Wykonanie projektu budowlanego wraz z wymaganą dokumentacją do wniosku o pozwolenie na budowę zostanie dokonane do końca sierpnia br. Całkowita realizacja, według uzgodnionego harmonogramu, ma nastąpić do 31 grudnia 2024 roku.
Cieszymy się z pierwszej dużej inwestycji Global Hydrogen. Sukcesywnie realizujemy nasze wcześniejsze założenia dotyczące rozwoju spółki w zakresie realizacji projektów biogazowni, a następny etap to mikrobiogazownie, które docelowo będą produktem masowym. Podpisana na 15,5 mln zł umowa na kompleksowe wykonanie biogazowni da nam możliwość zaprezentowania potencjalnym kontrahentom naszych innowacyjnych rozwiązań, co powinno przełożyć się na kolejne zamówienia i mieć bezpośrednio wpływ na wyniki finansowe spółki. Wkrótce planujemy opublikować strategię Global Hydrogen na najbliższe lata – mówi Zbigniew Lizoń, prezes zarządu Global Hydrogen.
Wynagrodzenie za projekt biogazowni w Markowicach będzie płatne zgodnie z harmonogramem, przy założeniu podziału prac na trzy etapy – wykonania projektu technologicznego i dokumentacji technicznej, realizacji inwestycji oraz rozruchu biogazowni i szkolenia z zakresu jej eksploatacji.
130 biogazowni rolniczych
Z raportu „Biogaz w Polsce – raport 2022”, przygotowanego m.in. przez ekspertów NCBiR, PFR i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wynika, że w Polsce działa obecnie około 130 biogazowni rolniczych z zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 125 MW. Dla porównania – w Niemczech działa około 9 tys. biogazowni z zainstalowaną mocą około 6 GW. Polska ma przy tym o około 1,5 mln hektarów większą od Niemiec powierzchnię wykorzystywaną rolniczo, jak również bardzo rozwinięty sektor przetwórstwa rolno-spożywczego produkującego ogromną ilość bioodpadów.
Global Hydrogen kieruje swoją ofertę głównie do przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego oraz gospodarstw rolnych. W tym roku zamierza wprowadzić na rynek modułowe mikrobiogazownie.
Oprac. Redakcja
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.