Kieszonkowa fotowoltaika to rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, mobilne i oczywiście ekologiczne. Pozwala na większą niezależność energetyczną – m.in. osobom mieszkającym w blokach, turystom, jak i na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na różnych, nowych polach – jak w przemyśle militarnym, a nawet… grillach. Czym jest kieszonkowa fotowoltaika, jakie ma zalety i jak się ją wykorzystuje?
Kieszonkowa fotowoltaika pozwala na wprowadzenie nowoczesnej technologii, dzięki jej zminiaturyzowaniu, na zupełnie nowych polach i w coraz większej skali. Umożliwia też na wykorzystywanie energii słonecznej do zasilenia urządzeń, które nie kojarzyły nam się dotąd z fotowoltaiką. Nie jest to jeszcze dziś ogromny rynek w porównaniu do bardziej „tradycyjnego” wykorzystania fotowoltaiki.
Gdzie wykorzystywane są mikroinstalacje fotowoltaizne?
Rozwiązanie to obejmuje niewielkie, przenośne panele słoneczne, które umożliwiają zasilenie energią różnych sprzętów, takich jak tablety, kamery, przenośne lodówki czy telefony.
Po mikroinstalacje fotowoltaiczne sięgają szczególnie chętnie turyści, którzy wykorzystują je latem do zasilenia różnych urządzeń czy naładowania telefonu. Najtańsze zestawy kosztują już kilkaset złotych i można je umieścić np. na plecaku podczas pieszych wędrówek po górach.
Fotowoltaikę można wykorzystać na dachu kampera, a nawet… namiotu. W tym pierwszym wypadku instalowaniem tego typu rozwiązania zajmują się zazwyczaj eksperci – wymaga ono bowiem umieszczenia w aucie również akumulatora, okablowania czy przetwornicy. Zestawy są często przenośne i składane.
Rozwiązanie to gwarantuje większą niezależność energetyczną także w podróży, szczególnie do miejsc, gdzie dostęp do tradycyjnego zasilania może być utrudniony. Takie panele są małe i lekkie. Pozwalają na korzystanie z energii elektrycznej w sposób ekologiczny, a także oszczędny. Dzięki niej możemy mieć dostęp do energii elektrycznej niezależnie od miejsca.
Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej, a także konieczności większej niezależności energetycznej rozwiązanie to będzie zyskiwało w najbliższym czasie na coraz większej popularności.
Mikroinstalacje fotowoltaiczne oferują już nie tylko duże, specjalistyczne firmy, ale także znane sieci handlowe. Jeśli chcemy mieć rozwiązanie tego typu wystarczy dziś wizyta w hipermarkecie.
Od czego zależy koszt kieszonkowej fotowoltaiki?
Cena mikroinstalacji fotowoltaicznych zależy od różnych czynników, takich jak wielkość i rodzaj systemu, jego położenie, kąt nachylenia, a także koszt instalacji. Systemy te, tak jak inne rozwiązania tego typu, składają się z: paneli słonecznych zbierających energię słoneczną, konwertera napięcia, okablowania, kompresora, modułowej baterii, wtyczek i akumulatora – w zależności od konkretnego rozwiązania. Cena takiego rozwiązania waha się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – wszystko zależy od zastosowanego rozwiązania, producenta, a także firmy instalującej.
Instalacja kieszonkowej fotowoltaiki nie jest skomplikowana, ale warto zostawić to doświadczonym ekspertom.
Jakie są zalety kieszonkowej fotowoltaiki?
- Pozwala na korzystanie z fotowoltaiki na niewielkich przestrzeniach, a także w dowolnym miejscu i czasie.
- Ekologiczność – stawianie na źródła odnawialne pomaga nie tylko obniżać rachunki za prąd, ale jest także bardziej ekologiczne.
- Oszczędność na rachunkach – opłacalność to kolejna zaleta przemawiająca za fotowoltaiką kieszonkową.
- Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna – takie rozwiązanie może być też wykorzystywane jako zabezpieczenia w przypadku braku prądu będąc niezależnym źródłem zasilania.
- Kieszonkowa fotowoltaika może być również stosowana jako element ratunkowy. W przypadku nagłego braku prądu w domu lub w miejscu pracy, może ona zapewnić niezbędne źródło zasilania.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Fotowoltaika – opłacalność w 2023 r.
Fotowoltaika zasila nawet… grille – czyli oze na zupełnie nowych polach
Fotowoltaika kieszonkowa wykorzystywana jest już do zasilania nawet takich urządzeń, jak grille. Produkt ten wyposażony w panele słoneczne służy do zasilenia grzałki tego urządzenia. W ten sposób można przygotowywać jedzenie bez konieczności korzystania z prądu z sieci czy węgla. Taki grill można ustawić w ogrodzie czy na tarasie.
Mikroinstalacje fotowoltaiczne w wojsku
Armia również sięgnęła po rozwiązania związane z wykorzystaniem energii słonecznej. Ma ona poprawiać mobilność i skuteczność działań wojskowych. Ma to na celu generowanie energii słonecznej w miejscach, w których nie ma dostępu do zasilania. Mikroinstalacje fotowoltaiczne są łatwe w transporcie oraz montażu, nie wydaje również żadnego dźwięku, jest ekstremalne warunki atmosferyczne (są bowiem m.in. wodoodporne).
Tym rozwiązaniem można zasilać także samochody, łodzie i motocykle, a także komputery pokładowe, radia i systemy nawigacyjne.
Fotowoltaika kieszonkowa na balkonach
Mikroinstalacje fotowoltaiczne na balkonach mają niewielkie rozmiary, dlatego można ją wykorzystywać w różnych miejscach, niezależnie od wielkości przestrzeni, która dysponujemy. Ma ona także wiele ograniczeń, jak np. dostępność światła słonecznego w danym miejscu. Kolejnym jest koszt – nie jest to rozwiązanie najtańsze, a wkład w inwestycję zwraca się po jakimś czasie.
Czasy, gdy fotowoltaika była rozwiązaniem rzadkim i niezbyt popularnym są pieśnią przeszłości. Dzisiaj każdy może sięgnąć po takie rozwiązanie podczas wizyty w hipermarkecie.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.