Już za 5 lat w Nowej Zelandii wejdzie w życie zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym w 2013 roku i młodszym. Nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie fakt, że osoby te nie będą mogły kupić papierosów także po uzyskaniu pełnoletności. Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, czy podobnych regulacji można się spodziewać w Polsce.
Od 2027 roku osoby w wieku 14 lat i młodsze nie będą mogły kupić w Nowej Zelandii papierosów. Co istotne, zakaz sprzedaży papierosów będzie dotyczył tej grupy także po uzyskaniu pełnoletności. To oznacza, że urodzeni w 2013 roku nigdy nie będą mieli możliwości legalnego nabycia wyrobów tytoniowych.
Przedstawiciele nowezelandzkiego resortu zdrowia nie kryją, że chcą by nowe pokolenia wchodzące w dorosłość nie sięgały po papierosy.
Zakaz ten, jak podaje za „The Guardian” dziennik „Rzeczpospolita”, to istotny element planu „Dla niepalących 2025”, sztandarowego projektu nowozelandzkiej lewicowej Partii Pracy, która ma większość w miejscowym parlamencie.
Warto jednak podkreślić, że działania na rzecz stopniowego wyeliminowania tytoniu Nowa Zelandia realizuje od dekady. Już w 2011 roku rządzący przyjęli pierwsze założenia programu w tej sprawie.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Zakaz sprzedaży papierosów także w Polsce? Pytamy ministerstwo
Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, czy podobne regulacje mogłyby zostać wprowadzone w Polsce. Przedstawiciel resortu nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Podkreśla jednak, że realizowane są w naszym kraju działania antynikotynowe wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej.
W lutym br. Komisja Europejska ogłosiła tzw. „Europejski plan walki z rakiem”. Odzwierciedla on polityczne zobowiązanie do dołożenia wszelkich starań w walce z rakiem, gdyż zdaniem KE, Europa pilnie potrzebuje odnowionego zobowiązania na rzecz profilaktyki nowotworów, ich leczenia i opieki onkologicznej, które uwzględniałoby rosnące wyzwania i możliwości stawienia im czoła, w tym rozwój opieki nad chorymi na raka, przedmiotowy plan stanowi odpowiedź UE na te potrzeby – podkreśla w komentarzu dla Ekobiznes Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
W 2040 r. będzie tylko 5 proc. palaczy?
Rybarczyk informuje również, że w ramach „Europejskiego planu walki z rakiem” wdrażane będą – na poziomie Unii Europejskiej – działania, które pomogą w stworzeniu „pokolenia wolnego od tytoniu”. Planowane jest, aby do 2040 roku tytoniu używało mniej niż 5 proc. populacji (obecnie jest to ok. 25 proc.).
Jak to osiągnąć? W dokumencie jako jeden z najskuteczniejszych instrumentów zniechęcenia młodzieży do rozpoczęcia palenia wskazano opodatkowanie tytoniu.
Zobacz też: Ministerstwo Zdrowia o opłacie cukrowej
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.