Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś nowelizację ustawy o OZE. Zakłada ona rewolucyjne zmiany w systemie rozliczeń prosumenckich w Polsce.
Przypomnijmy, że Sejm po raz pierwszy przyjął nowelizację ustawy o OZE pod koniec października. Miesiąc później została ona odrzucona przez Senat, ale na początku grudnia posłowie zdołali odrzucić weto izby wyższej parlamentu.
Zobacz też: Senat przegrał walkę o fotowoltaikę
Nowelizacja ustawy o OZE zmienia system rozliczeń energii z instalacji fotowoltaicznych przez prosumentów. W myśl nowych zasad nadal będą oni mogli sprzedawać nadwyżki energii do sieci. Zostaną jednak podzieleni na nowych i starych prosumentów. Ci nowi za pobraną energię z sieci będą płacić tak, jak każdy odbiorca prądu (na zasadzie net-billingu).
Podział na nowych i starych prosumentów budzi kontrowersje wśród ekspertów, zdaniem których inwestycja w fotowoltaikę na nowych zasadach rozliczeń, przestanie być tak atrakcyjna jak dotychczas.
Branża krytykuje
Zmiany krytykuje m.in. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej-Polska PV (SBF). Według organizacji, zmiany zahamują zieloną transformację.
Aktualnie mamy w Polsce 700 tys. prosumentów, dla których fotowoltaika stała się skutecznym narzędziem do obniżania rachunków za prąd. Produkują oni zieloną energię, której cena pozostanie stała przez 15 lat. Według przewidywań z września tego roku do tej grupy w przyszłości miały dołączyć kolejne 3 miliony. Planowane zmiany mogą zahamować ten trend ze względu na niekorzystne zasady rozliczania – podkreślało jeszcze przed uchwaleniem ustawy SBF.
Przeczytaj także: Co to jest fotowoltaika?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.