Dobrze dobrane nowoczesne kontenery i intuicyjny system sortowania mogą wydatnie przyczynić się do spadku ilości śmieci. Dużą pojemnością, a zarazem innowacyjnymi rozwiązaniami informatycznymi, charakteryzują się kosze opracowane przez jeden z polskich start-upów.
127 milionów – tyle według GUS ton odpadów wyprodukowano w Polsce w 2019 roku. Na jednego mieszkańca przypadało 332 kg, o 7 kg więcej niż rok wcześniej. Choć trend wzrostowy w wytwarzaniu odpadów jest wyraźny, to rośnie także ich selektywna zbiórka. W 2019 roku zebrano w ten sposób blisko 4 mln ton śmieci.
Obowiązek sortowania śmieci powoli przynosi, co prawda, zamierzone efekty, ale nie eliminuje wszystkich problemów. Z przytoczonych badań resortu klimatu wynika, że główną przyczyną niesegregowania przez Polaków odpadów jest brak odpowiednich kontenerów w okolicy.
Niewystarczająca ilość kontenerów w oczywisty sposób skutkuje ich przepełnieniem, a w dalszej perspektywie, spadkiem przekonania wśród Polaków co do sensowności segregowania śmieci. Do tego dochodzi problem podrzucania odpadów przez osoby do tego nieuprawnione. Wyrzucają je nie tylko w miejscach do tego nieprzeznaczonych, ale też w koszach należących do innych spółdzielni.
Receptę na powyższe problemy proponuje Idealbin. Ten polski start-up opracował nowoczesne kontenery na śmieci, które łączą w sobie dużą pojemność z innowacyjnymi rozwiązaniami informatycznymi. Przedstawiciele Idealbin wyjaśniają, że atutem inteligentnych koszy jest nie tylko duża pojemność, ale też zamontowana w ich wnętrzu zgniatarka, która pozwala skompresować śmieci do łatwej w transporcie formy.
Ponadto nowoczesne kontenery wyposażone są w czujniki zapełnienia, które informują firmę odbierającą śmieci o gotowości kosza do odbioru.
Koniec z podrzucaniem śmieci?
Kontenery otwierane są za pomocą aplikacji. Ma ona podwójną funkcję – służy jako baza danych o wyrzuconych przez daną osobę śmieciach (co pozwala świadomiej podchodzić do segregacji i zmniejszania ilości odpadków oraz jest kluczem do klapy kontenera). Eliminuje też możliwość podrzucenia śmieci przez nieuprawnione osoby.
Idealbin podkreśla, że w dłuższej perspektywie połączenie odpowiedniego projektu, dużej pojemności oraz współczesnych rozwiązań IT może doprowadzić do zwiększenia wskaźników recyklingu i poprawy ogólnego stanu gospodarki odpadowej.
Obecnie w Polsce wciąż produkuje się mnóstwo śmieci, ale dobrze dobrane kontenery i intuicyjny system sortowania mogą wydatnie przyczynić się do spadku ich ilości – podsumowuje start-up.
Zobacz też: Jak kontrolować segregację śmieci? Ciechanów ma rozwiązanie
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.