Ciechanów znalazł innowacyjny sposób na mieszkańców unikających prawidłowej segregacji śmieci. Gospodarstwa domowe otrzymały kody QR, które umożliwiają otwarcie pojemnika i pozostawienie w higieniczny sposób posegregowanych worków z odpadami. Jakość zbiórki weryfikuje specjalne urządzenie.
Kody kreskowe na workach z odpadami w zabudowie jednorodzinnej to od kilku lat standard. Dzięki temu (poprzez zeskanowanie kodu przy odbiorze śmieci) możliwe jest przypisanie danej frakcji odpadów do właściciela nieruchomości.
Władze Ciechanowa szukały sposobu na znalezienie podobnego rozwiązania dla zabudowy wielorodzinnej. Ostatecznie zdecydowano o wprowadzeniu pilotażowego rozwiązania, zakładającego montaż 24 bezdotykowych pojemników na odpady i specjalnych kodów QR.
Pilotaż wdrożono w zeszłym roku na osiedlu „Płońska”. Obejmował on ponad 300 gospodarstw domowych. Każde z nich otrzymało indywidualny kod QR, który umożliwia otwarcie pojemnika i pozostawienie w higieniczny sposób posegregowanych odpadów.
Każdy z indywidualnych kodów przypisany jest do danego gospodarstwa domowego lub lokalu wykorzystywanego na prowadzenie działalności gospodarczej. Mieszkaniec może oddać odpady każdej frakcji wyłącznie po wykorzystaniu kodu QR. Jego zeskanowanie poprzez czytnik umieszczony na pojemnikach umożliwia otwarcie klapy wrzutowej pojemnika i oddanie odpadów – wyjaśnia w rozmowie z Ekobiznes Paulina Rybczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów.
Oddane odpady są ważone, a ich masa i frakcja jest przypisywana do danego lokalu. Dane zebrane w systemie służą do weryfikacji selektywnej zbiórki prowadzonej przez mieszkańców zabudowy wielolokalowej oraz właścicieli lokali prowadzących działalność gospodarczą, które znajdują się w zasobach tychże nieruchomości – dodaje.
„IWO” zweryfikuje zbiórkę
Do weryfikacji jakości zbiórki odpadów służy mobilne urządzenie o nazwie „IWO”. Oddawane przez mieszkańców worki podlegają losowemu sprawdzeniu.
Za pomocą „IWO” przed odbiorem odpadów dokonywane jest sprawdzenie zawartości danego worka pod względem struktury i składu. Stwierdzone nieprawidłowości zapisuje się w systemie wraz z wykonaną dokumentacją fotograficzną – tłumaczy Rybczyńska.
Po rocznym pilotażu Ciechanów wprowadził rozwiązanie na stałe (na razie na osiedlu „Płońska”, ale w planach jest jego rozszerzenie) i znalazł naśladowców. Jeszcze w tym roku zestawy pojemników z kodami QR mają pojawić się w Zamościu.
Zobacz też: 3/4 Polaków segreguje odpady opakowaniowe [SONDAŻ]
Fot. UM Ciechanów
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.