Ministerstwo Klimatu i Środowiska, we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, przygotowało projekt nowelizacji ustawy dotyczącej przestępstw przeciwko środowisku. Wyższe kary za niszczenie środowiska dotkną m.in. firmy.
Zaostrzamy kary za szkodzenie środowisku, ułatwiamy ich egzekwowanie, także odciążamy budżety samorządów, które muszą płacić za usuwanie odpadów. Za wyrzucanie śmieci do lasu czy składowanie niebezpiecznych odpadów na terenie do tego nieprzeznaczonym grozić będą wysokie kary – podkreśla cytowany w komunikacie resortu Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.
Ozdoba zwraca uwagę, że niezwykle istotna w planowanych zmianach jest kwestia odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za niszczenie środowiska. Inaczej niż dotąd będzie można równolegle ścigać odpowiedzialnych za takie działania, czyli np. spółkę, a także jej prezesa czy zarządcę. Wiceminister przypomniał, że obecnie najpierw musi zostać prawomocnie skazana za to przestępstwo osoba fizyczna (np. prezes firmy), by odpowiedzialność za zniszczenie środowiska ponosiła także sama spółka.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
„Nie pozwolimy, by Polska była wysypiskiem Europy”
Dla takich podmiotów niszczących środowisko podnosimy minimalną granicę grożącej im grzywny – z tysiąca do 10 tys. zł. Natomiast górna granica kary pieniężnej, która wynosi dziś 5 mln zł, będzie powiązana z wysokością przychodu danego podmiotu – informuje Ozdoba.
Nie pozwolimy na to, by Polska była wysypiskiem Europy, dlatego wprowadzamy surowsze kary zarówno dla tych, którzy wwożą do naszego kraju nielegalne i niebezpieczne odpady, jak i dla tych, którzy je nielegalnie składują – podkreśla z kolei Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
Za nielegalne składowanie niebezpiecznych odpadów grozić będzie od 2 do 12 lat więzienia.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz resort sprawiedliwości planują zwiększenie dolnej i górnej granicy ustawowego zagrożenia za przestępstwa przeciwko środowisku. W tym te określone w art. 183 i 185 Kodeksu karnego dotyczące nielegalnego gospodarowania odpadami.
Projekt noweli zakłada podwyższenie minimalnych i maksymalnych stawek grzywny za zaśmiecanie miejsc publicznie dostępnych oraz lasów.
Nowe przepisy pozwolą na orzeczenie wobec sprawcy takiego wykroczenia obowiązku posprzątania zaśmieconego terenu. Zachętą do naprawienia wyrządzonej szkody ma być nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpienia od jej wymierzenia.
Rośnie liczba przestępstw przeciwko środowisku
Resort klimatu i środowiska podkreśla, że zmiany w przepisach są konieczne, ponieważ w ostatnich latach wzrosła liczba przestępstw przeciwko środowisku. Z przytoczonych danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w przypadku nielegalnego gospodarstwa odpadami w 2017 roku odnotowano 28 przestępstw. Tymczasem w zeszłym roku było ich aż 287, czyli 10 razy więcej.
Zobacz też: Ministerstwo Klimatu i Środowiska o podatku od deszczu
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.