Warszawa pracuje nad stworzeniem chodników przyjaznych drzewom. Eksperymentalnie pierwszy z nich miałby zostać wykonany już w przyszłym roku.
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wraz z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów realizuje nowatorski projekt „Katalog typowych konstrukcji nawierzchni chodników przyjaznych drzewom”.
Głównym założeniem projektu jest opracowanie rozwiązań konstrukcyjnych nawierzchni, które ochronią systemy korzeniowe starych drzew, a jednocześnie będą trwałe, łatwe do przenoszenia i montowania. Projekt jest realizowany w trzech etapach.
3 etapy projektu
W pierwszym etapie powstał raport podsumowujący problemy związane z antropopresją (wpływ działań człowieka na przyrodę) oraz uwarunkowania prawne dotyczące budowy ciągów komunikacyjnych na terenie Warszawy.
Obecnie trwa realizacja drugiego etapu. W jego ramach powstaje opracowanie dotyczące posadowienia i podbudowy nawierzchni.
Z kolei w trzecim etapie, który planowany jest na pierwszą połowę 2022 roku, powstaną konkretne założenia konstrukcyjne nawierzchni przyjaznych drzewom. Rozwiązania te umożliwi rozpoczęcie w przyszłym roku prac budowlanych na wybranym terenie w Warszawie. Ich efektem będzie pionierska w skali kraju konstrukcja chodnika. Zapewni ona ochronę systemów korzeniowych drzew i jednocześnie pozwoli sprawdzić, czy wypracowane rozwiązania są optymalne.
Jeśli chodzi o nowo nasadzone drzewa, istnieje wiele rozwiązań umożliwiających rozwój systemu korzeniowego. Jednak wykonanie nawierzchni przy drzewach starych, które nie będą nadmiernie wpływały na ich rozrośnięty system korzeniowy, wymaga zaprojektowania rozwiązań niestandardowych. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tworząc katalog nawierzchni przyjaznych drzewom, chce rozwiązać konflikt między nowo projektowanym lub remontowanym chodnikiem a istniejącym systemem korzeniowym – podkreśla cytowany w komunikacie Tomasz Maksym, koordynator projektu, główny specjalista ds. dendrologii Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Zobacz też: Warszawa organizuje warsztaty „Klimat na widelcu”
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.