Tzw. podatek od deszczu pojawił się w przestrzeni publicznej rok temu, gdy Polska zmagała się z problemem suszy. Rozszerzenie podatku zaproponowało ówczesne Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Określenie „rozszerzenie” jest nieprzypadkowe, gdyż – o czym być może nie wszyscy wiedzą – podatek od deszczu już funkcjonuje i muszą go uiszczać właściciele nieruchomości o powierzchni większej niż 3500 mkw., którzy zabudowali powyżej 70 proc. terenu. Zgodnie z proponowanymi rok temu zmianami, opłata miałyby dotyczyć również posiadaczy działek o powierzchni co najmniej 600 metrów kwadratowych zabudowanych w 50 proc., co oznacza, że podatek w nowej formule objąłby znacznie więcej gospodarstw niż obecnie.
Z jakim kosztami musieliby liczyć się właściciele gospodarstw? Wszystko zależy od tego, czy będą posiadali zbiornik na deszczówkę. Ci, którzy o takie urządzenie zadbają, mieliby płacić 45 groszy za metr kwadratowy rocznie, z kolei ci, którzy zbiornika mieć nie będą, zapłacą 1,50 zł za metr kwadratowy.
Tak szybko jak temat rozszerzenia podatku od deszczu pojawił się w przestrzeni medialnej, tak szybko zniknął. Nie oznacza to, że pomysł upadł.
Komentarz ministerstwa
Po likwidacji resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pracę nad podatkiem przejęło Ministerstwo Infrastruktury. Redakcja Eko Biznes zapytała resort o to na jakim etapie są owe prace.
Zmiany w zakresie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, o której mowa w art. 269 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, przewidziane są w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Obecnie rozpatrywane są propozycje i uwagi zgłoszone w ramach uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania do projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy – czytamy w komentarzu przekazanym naszej redakcji przez Zespół Prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Resort nie ujawnił nam przybliżonego terminu podjęcia prac nad regulacją przez rząd. Z powyższego komentarza wynika, że do rozszerzenia tzw. podatku od deszczu droga daleka.
Autor: Radosław Święcki.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.