Knurów, Ustka, Wyszków – to tylko niektóre z miast wyróżnionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie „Miasto z Klimatem”. Resort przeprowadził analizę działań podejmowanych przez miasta, której celem było zmierzenie efektów we wdrażaniu polityki klimatyczno-środowiskowej.
Projekt Miasto z Klimatem zainicjowano wiosną zeszłego roku. Jego celem jest wsparcie miast w proklimatycznej transformacji i przyczynienie się do poprawy jakości życia mieszkańców.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło analizę działań podejmowanych przez miasta, której celem było zmierzenie efektów we wdrażaniu polityki klimatyczno-środowiskowej.
Analizę przeprowadzono w pięciu kategoriach: jakość powietrza, zieleń miejska, transport zeroemisyjny, transformacja energetyczna oraz retencja miejska. Analiza polegała na zebraniu i porównaniu danych z Głównego Urzędu Statystycznego, Inspekcji Ochrony Środowiska i Urzędu Nadzoru Technicznego, a także danych pozyskanych bezpośrednio od miast biorących udział w inicjatywie.
Po weryfikacji przesłanych przez miasta formularzy oraz analizie postępów i potencjału miast w kontekście transformacji klimatyczno-środowiskowej, wybrano pięć miast i nadano im tytuł Miasta z Klimatem w każdej ze wspomnianych kategorii.
Ekologia – czym się zajmuje i co to jest?
Nagrodzone Miasta z Klimatem
W kategorii „jakość powietrza” tytuł Miasta z Klimatem otrzymała Ustka. W kategorii „zieleń miejska” wygrała Krynica Zdrój, zaś w kategorii „transport zeromemisyjny” triumfował Wyszków. Z kolei w kategorii „retencja miejska” tytuł Miasta z Klimatem otrzymały Siechnice.
W kategorii „transformacja energetyczna” zwyciężył natomiast Knurów.
Jesteśmy zaszczyceni otrzymanym wyróżnieniem, zwłaszcza w tak ważnej kwestii, jak ochrona klimatu i transformacja energetyczna. Przyznany przez ministerstwo tytuł „Miasto z Klimatem” to dla nas impulsem i zarazem motywacją do dalszej pracy nad realizacją kolejnych zamierzeń i planów – komentuje dla nas wyróżnienie Urząd Miasta Knurów.
Miasta z najlepszymi wynikami i miasta wyróżniające się (znalazły się wśród nich w poszczególnych kategoriach m.in. Rzeszów, Olsztyn, Bielsko-Biała) zostaną zaproszone do współpracy w ramach specjalistycznego doradztwa strategicznego renomowanych instytucji takich jak m.in. Instytut Ochrony Środowiska, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Badawczy Leśnictwa czy Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
W ten sposób resort klimatu i środowiska chce wspierać proces planowania i wdrażania polityki klimatyczno-środowiskowej na poziomie lokalnym. Wynikiem współpracy miast z ekspertami mają być
mapy drogowe transformacji klimatycznej wraz z określeniem ambitnych celów w tym procesie.
Zobacz też: Podpisano „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.