Przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali dziś (14 października) „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Będący inicjatorem porozumienia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że jest ono kolejnym dowodem na to, że Polska „staje w europejskiej awangardzie transformacji energetycznej”.
Zawarcie porozumienia – jak zauważa w komunikacie prasowym Ministerstwo Klimatu i Środowiska – jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się 7 lipca zeszłego roku wraz z podpisaniem „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego”.
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że Polska jako pierwsze państwo w Unii Europejskiej, po ogłoszeniu w lipcu ubiegłego roku przez Komisję Europejską „Strategii Wodorowej dla neutralnie klimatycznie Europy”, zawiera porozumienie sektorowe dotyczące rozwoju gospodarki wodorowej.
Dzisiejsze wydarzenie, jest dla mnie osobistą satysfakcją, ponieważ wokół kierowanego przeze mnie ministerstwa powstają inicjatywy skupiające wiele instytucji i przedsiębiorstw, które jednoczą się wokół wspólnego celu, jakim jest rozwój gospodarczy Polski w oparciu o nowoczesne technologie. To również kolejny dowód na to, że Polska staje w europejskiej awangardzie transformacji energetycznej – podkreślił szef resortu klimatu i środowiska.
Kurtyka zwracał uwagę, że Polska musi skierować nowy impuls rozwoju gospodarczego na tory, które pozwolą partycypować w cywilizacyjnym wyzwaniu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Jednym z jej istotnych elementów – jak podkreślił minister – będzie właśnie wykorzystanie technologii wodorowych.
Polska jest aktywnie zaangażowana w proces tworzenia łańcucha wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych. Jesteśmy piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru. To zarówno wyzwanie związane z dekarbonizacją tej produkcji, jak i szansa rozwojowa. Posiadamy odpowiednie zaplecze przemysłowe, ale co równie ważne – setki wykwalifikowanych osób, które są gotowe do pracy w tym sektorze – mówił Kurtyka.
Rozwój gospodarki wodorowej priorytetem rządu
Szef resortu klimatu i środowiska przekonywał również, że rozwój gospodarki wodorowej to efekt świadomej polityki rządu, której celem jest nie tylko budowanie przewagi polskich przedsiębiorców, stworzenie wielu tysięcy, dobrze płatnych miejsc pracy, ale przede wszystkim podniesienie jakości życia obywateli.
Do realizacji tego celu służą m.in. Doliny Wodorowe, które będą powstawać w kolejnych regionach Polski. Ich celem jest integracja podmiotów z różnych sektorów, które stworzą sieć powiązań, służących rozwijaniu łańcucha wartości gospodarki wodorowej – mówił Kurtyka.
Minister przypomniał, że upowszechnienie wodoru to także kluczowa inicjatywa, która wpisuje się w założenia „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, przygotowanej w resorcie klimatu i środowiska. W najbliższych tygodniach ma ona zostać przyjęta przez Radę Ministrów.
Zobacz też: Grupa Lotos uruchamia nowy projekt wodorowy. Jego wartość to prawie 10 mln zł
Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.