Zamiast na stół…do baku samolotu. Gorczyca może stanowić lekarstwo na jeden z największych bólów głowy ekologów, czyli ślad węglowy przemysłu lotniczego. Problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury i wysoki koszt produkcji.
Przemysł lotniczy odpowiada za 3,5 proc. spowodowanych przez człowieka zmian klimatycznych. Jego likwidacja jest niemożliwa, naukowcy poszukują więc sposobu na zredukowanie śladu węglowego tej branży. Badacze z amerykańskiego University of Georgia szansę na sukces dostrzegli w gorczycy, a konkretnie jej niejadalnej odmianie brassica carinata. Twierdzą, że wyprodukowane na jej bazie paliwo może zmniejszyć emisje przemysłu lotniczego nawet o 68 proc.
Nie na musztardę, lecz na… ślad węglowy
Z gorczycy zazwyczaj produkuje się musztardę, odmiana brassica carinata nie nadaje się jednak do tego celu. Możliwości jej wykorzystania do wytwarzania zrównoważonego paliwa lotniczego od czterech lat badał zespół o nazwie Southeast Partnership for Advanced Renewables from Carinata (SPARC). Tworzący go naukowcy ustalili, że paliwo na bazie gorczycy zmniejszy emisje z lotnictwa o 61-68 proc., problemem pozostawała jednak kwestia uprawy tej konkretnej odmiany. Badacze musieli się przekonać, czy hodowla brassica carinata na tak dużą skalę będzie możliwa i to bez szkody dla środowiska.
Na południu możemy uprawiać tę odmianę gorczycy jako uprawę ozimą, ponieważ nasze zimy nie są tak surowe w porównaniu z innymi regionami kraju. Dzięki temu carinata nie konkuruje z innymi uprawami i nie powoduje problemów z żywnością. Ponadto, jej uprawa zapewnia wszystkie korzyści dla upraw okrywowych związane z jakością wody, zdrowiem gleby, bioróżnorodnością i zapylaniem – mówi Puneet Dviwedi z University of Georgia.
Więcej: Firmy lotnicze mają być neutralne klimatycznie
Kolejny problem to brak odpowiedniej infrastruktury oraz koszt takiego paliwa. Bez żadnych dotacji rządowych byłoby ono znacznie droższe niż paliwo do silników odrzutowych, które kosztuje 0,50 USD za litr. Naukowcy wyliczyli jednak, że przy obecnych dotacjach amerykańskiego rządu nowe paliwo może kosztować zaledwie 0,12 USD za litr. Zachęty rządowe to m.in. zaproponowana przez Joe Bidena ulga podatkowa na paliwo zrównoważone.
Przeczytaj także: Ekologia – czym się zajmuje i co to jest?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.