Pozytywne skutki pandemii? Choć trudno w to uwierzyć, jeden jest na pewno. Chodzi o ograniczenie zanieczyszczenia powietrza na skutek mniejszej aktywności ludzi. W efekcie lockdownów w 2020 roku znacznie spadł poziom dwutlenku azotu w powietrzu, co – jak pokazują najnowsze badania – uratowało 800 istnień ludzkich w samej tylko Europie.
W 2021 roku naukowcy z Massachussets Institute of Technology ogłosili, że na skutek lockdownów na całym świecie znacznie poprawiła się jakość powietrza. Wprawdzie jak pokazuje raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w 2020 roku ilość pyłów PM10 i PM2,5 spadła nieznacznie, co może wiązać się zarówno z pandemią, jak i ciepłą zimą, istotnie zmniejszyło się jednak stężenie dwutlenku azotu – gazu mającego fatalny wpływ na ludzkie zdrowie.
Niewidoczny zabójca
Dwutlenek azotu jest powiązany z niektórymi chorobami układu oddechowego i serca. Krótka ekspozycja na jego działanie skutkuje podrażnieniem spojówek, śluzówek nosa i gardła oraz układu oddechowego. Przy długotrwałym narażeniu może dojść do rozwoju astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,
chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów.
W 2019 roku w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej przewlekłej ekspozycji na dwutlenek azotu przypisano 40 400 przedwczesnych zgonów.
Naturalny eksperyment
Transport, energetyka przemysłowa oraz produkcja nawozów sztucznych – to główni winowajcy powstawania dwutlenku azotu. Zamknięte szkoły, ograniczenie możliwości przemieszczania się, brak imprez publicznych i praca zdalna sprawiły, że ilość tego gazu wydobywająca się m.in. z rur wydechowych samochodów znacznie spadła. Według badań European Union’s Copernicus Climate Change Service (CAMS), podczas pierwszego lockdownu, dzięki lepszej jakości powietrza w Europie udało się uniknąć ponad 800 zgonów.
Przeczytaj także: Zanieczyszczenie powietrza może wpływać na płeć dziecka
Naukowcy porównali stopień narażenia ludzi na zanieczyszczenie powietrza w okresie od lutego do lipca 2020 r. w 47 dużych miastach, badając intensywność i czas zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza oraz wpływ na śmiertelność krótkoterminową. Paryż, Londyn, Barcelona i Mediolan znalazły się wśród tych, które uniknęły największej liczby zgonów. Badanie wykazało, że w miastach tych poziom NO2 spadł we wspomnianym okresie między 50 a 60 proc.
Jeden z przeprowadzających badanie naukowców stwierdził, że lockdowny okazały się „naturalnym eksperymentem”, dzięki restrykcjom trudnym do wdrożenia w normalnych okolicznościach. Badacze z European Union’s Copernicus Climate Change Service są przekonani, że wnioski wyciągnięte z ich działań można wykorzystać do opracowania lepszych polityk w celu zwalczania zanieczyszczenia powietrza.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.