Toksyny w wodzie i powietrzu mogą zmienić płeć dziecka. Badania szwedzkich i amerykańskich naukowców wykazały, że zanieczyszczenie rtęcią, chromem i aluminium powoduje większą liczbę urodzeń płci męskiej. Zanieczyszczenie ołowiem natomiast zwiększa liczbę dzieci płci żeńskiej.
Badania dotyczące płci dziecka przeprowadziły dwie jednostki: University of Chicago i Karolinska Institutet w Sztokholmie. Naukowcy zbadali połowę populacji USA (150 mln osób) i całą populację Szwecji (9 mln osób). Badania w USA trwały 8 lat, w Szwecji natomiast ponad 30 lat. Badacze porównali dane dotyczące urodzeń z występującą na danym obszarze setką czynników środowiskowych i społecznych. Należały do nich m.in. poziom stresu rodziców, ubóstwo, przestępczość i bezrobocie w okolicy, a nawet temperatury i zanieczyszczenie powietrza.
Pół na pół
Płeć dziecka ustala się w momencie zapłodnienia komórki jajowej. Połowa embrionów powinna mieć płeć żeńską, połowa zaś męską, proporcje te mogą jednak zostać zaburzone przez czynniki hormonalne. Prowadzą one bowiem do przerwania niektórych ciąż, co sprawia że embriony jednej z płci mogą przeważać.
Przeczytaj także: Ogromna pożyczka na walkę z zanieczyszczeniem powietrza
Jak się okazuje, równowagę między płciami mogą zaburzać także mniej naturalne czynniki niż hormony, a więc zanieczyszczenia powietrza i wody. Amerykańscy i szwedzcy naukowcy odkryli, że szczególnie istotny wpływ w zakresie zanieczyszczeń powietrza mają takie substancje jak żelazo, ołów, rtęć, tlenek węgla, glin i polichlorowane bifenyle (PCB). Zanieczyszczenia wody to chrom i arsen. Ich badania wykazały, że zanieczyszczenie rtęcią, chromem i aluminium korelowało z większą liczbą urodzeń płci męskiej, podczas gdy zanieczyszczenie ołowiem zwiększało liczbę dzieci płci żeńskiej.
Zmiana nawet o 3 proc.
Czynniki, które miały największy wpływ na płeć dziecka, takie jak zanieczyszczenie rtęcią i bliskość zakładów przemysłowych, spowodowały przesunięcie wskaźnika równowagi płci nawet o trzy procent. W populacji liczącej 1 mln osób oznaczałoby to o 60 tys. więcej przedstawicieli jednej płci.
Naukowcy twierdzą, że jest to pierwsze systematyczne badanie licznych zanieczyszczeń chemicznych i innych czynników środowiskowych przy użyciu tak obfitych danych z dwóch kontynentów. Wyniki zostały opublikowane w piśmie naukowym „PLOS Computational Biology”.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.