Szkocka farma wiatrowa Amazona właśnie rozpoczęła pracę. Ma dostarczać 168 tys. MWh czystej energii rocznie, wykorzystywanej przez centra operacyjne giganta e-commerce. Wkrótce ruszą kolejne projekty w Wielkiej Brytanii.
Amazon rozpoczyna cztery nowe projekty w ramach OZE w Wielkiej Brytanii. Łącznie mają one zapewnić moc 529 MW czystej energii. Jako pierwsza pracę rozpoczęła farma wiatrowa Beinn an Tuirc 3 na półwyspie Kintyre. 14-turbinowa farma o mocy 50MW została zbudowana przez ScottishPower Renewables. Amazon podkreśla, że obiekt powstał bez wsparcia rządowego. To jedna z największych niesubsydiowanych lądowych farm wiatrowych działających w Wielkiej Brytanii.
Przeczytaj także: Fotowoltaika – jaka jest opłacalność inwestycji?
Energia z wiatru i nie tylko
Szkocka farma wiatrowa dostarczać 168 tys. MWh czystej energii rocznie. Jest to ilość wystarczająca, aby zasilić 46 tys. domów w Wielkiej Brytanii. Obecnie dostarcza ona zieloną energię centrom operacyjnym Amazona w tym kraju.
Jest to jedna z serii inwestycji, które podejmujemy, aby zasilić naszą infrastrukturę w 100 proc. energią odnawialną do 2025 roku. Pięć lat przed naszym pierwotnym celem wyznaczonym na 2030 rok – mówi Kenneth Matthews, dyrektor ds. energii, Amazon Web Services.
Amazon jest największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej w Europie. Do tej pory zapowiedział inwestycje w instalacje mające dostarczać ponad 2,7 GW energii elektrycznej. Po uruchomieniu projekty te będą wytwarzać ponad 8,4 mln MWh energii odnawialnej rocznie, co wystarczy do zasilenia 2,2 miliona europejskich domów przez rok. Farmy słoneczne i wiatrowe powstają we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Finlandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii.
Więcej: Amazon zapowiada zmiany w gospodarowaniu odpadami. Obecnie niszczy miliony dobrych produktów rocznie
W 2020 roku energia odnawialna napędzała 65 proc. działalności Amazona. Koncern twierdzi, że w tym tempie osiągnie poziom 100 proc. zasilania działalności energią z OZE w 2025 roku. Będzie to 5 lat wcześniej przed pierwotnym celem, wyznaczonym na 2030 rok. Amazon pracuje również nad osiągnięciem dostaw o zerowej emisji dwutlenku węgla netto. W tym celu inwestuje 2 mld dolarów w technologie dekarbonizacji oraz zasilając flotę 100 tys. pojazdów elektrycznych.
Przeczytaj także: Fotowoltaika – koszt, co to jest i jak działa?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.