W poniedziałek 20 września br. do Polski dotarł pociąg „Łącząc Europę” (Connecting Europe Express). Przejazd pociągu to jedno z najbardziej symbolicznych wydarzeń Europejskiego Roku Kolei. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma promować kolej jako bezpieczny i ekologiczny środek transportu.
Pociąg „Łącząc Europę” wjechał do Polski przez granicę w Muszynie. Z Warszawy skład wyruszył w drogę do Gdańska, gdzie będzie dziś (21 września) częścią ekspozycji międzynarodowych targów kolejowych TRAKO 2021. Z kolei w nocy z wtorku na środę pociąg odwiedzi Białystok, zaś w nocy z 22 na września Kraków. 23 września pociąg pojawi się natomiast w Zebrzydowicach.
Pociąg „Łącząc Europę” – jak przypomina w komunikacie prasowym Ministerstwo Infrastruktury – wyruszył w trasę 2 września z Lizbony. W sumie dotrze on do 40 miast w 26 krajach.
„Wzrasta zaufanie do najbardziej ekologicznego środka transportu”
Przejazd pociągu „Łącząc Europę” przez Polskę wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Kolei. Dzięki takim inicjatywom, wzrasta zaufanie pasażerów do najbezpieczniejszego i najbardziej ekologicznego środka transportu, jakim jest kolej. Wydarzenie to pokrywa się z międzynarodowymi targami Kolejowymi TRAKO w Gdańsku, więc cieszę się, że będę mógł odbyć podróż właśnie Connecting Europe Express – podkreśla cytowany w komunikacie prasowym Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
Takie projekty jak Europejski Rok Kolei służą edukacji i budowaniu pozytywnego wizerunku kolei. Działania, które wspólnie zaplanowaliśmy, pozwolą skutecznie promować kolej. Niech Europejski Rok Kolei będzie trampoliną, z której polskie i europejskie koleje wyskoczą na rekordowe wyniki obsługi w ruchu pasażerskim i towarowym. Kolej powinna być tym środkiem transportu, który wszyscy wybieramy – mówi z kolei Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego, koordynator Europejskiego Roku Kolei w Polsce.
Resort zwraca uwagę, że pociąg – ze względu na różne szerokości torów w Europie – składa się w rzeczywistości z trzech pociągów: pociągu iberyjskiego, pociągu standardowego i pociągu bałtyckiego, które spotykają się na trasie.
Unia Europejska ustanowiła rok 2021 „Europejskim Rokiem Kolei”, aby promować kolej jako bezpieczny i zrównoważony środek transportu.
Ministerstwo Infrastruktury zwraca uwagę w komunikacie, że choć transport odpowiada za 25 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE, to jedynie 0,4 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE pochodzi z sektora transportu kolejowego.
Resort podkreśla też, że kolej jest również najbezpieczniejszym rodzajem transportu lądowego, o czym świadczą dane, z których wynika, że jedynie 0,1 ofiar śmiertelnych na miliard pasażerokilometrów to ofiary wypadków kolejowych, w porównaniu do 0,23 ofiar wypadków autobusowych, 2,7 ofiar wypadków samochodowych i 38 ofiar wypadków motocyklowych (dane w tym zakresie dotyczą okresu 2011-2015).
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.