Urząd marszałkowski woj. mazowieckiego zaprezentował w poniedziałek nowy projekt zmian w uchwale antysmogowej Mazowsza. Zakłada on m.in., że zakaz palenia węglem miałby obowiązywać w Warszawie już od października 2023 roku. W przypadku podwarszawskich powiatów pożegnanie z węglem nastąpi nieco później.
Nowy projekt zmian w uchwale antysmogowej województwa mazowieckiego – jak podkreśla cytowana w komunikacie prasowym Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa – powstał po analizie blisko 5,6 tys. uwag wniosków, które wpłynęły w ramach konsultacji przeprowadzonych latem tego roku.
Ograniczenie spalania węgla w Warszawie i sąsiednich powiatach jest szczególnie ważne ze względu na dużą koncentrację ludności na tym obszarze. Musimy jak najszybciej ograniczyć fatalne skutki zdrowotne, na jakie są narażeni mieszkańcy. Przed samorządami dużo pracy. Znajdujemy się jednak na progu nowej perspektywy unijnej, która będzie miała niebagatelny wpływ na możliwości finansowania potrzebnych zmian – mówi Orzełowska.
Projekt zakłada m.in., że zakaz palenia węglem na terenie Warszawy miałby zacząć obowiązywać 1 października 2023 roku, czyli dokładnie za dwa lata. Z kolei w przypadku podwarszawskich powiatów (grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, otwockim, warszawskim zachodnim i wołomińskim) przepisy w tym zakresie miałyby wejść w życie wraz z początkiem 2028 roku.
Walka ze smogiem i lepsza jakość powietrza, jakim oddychamy, to dziś priorytet, co do tego nikt nie powinien mieć już wątpliwości – podkreśla Bartosz Wiśniakowski, wiceprzewodniczący sejmikowej komisji ochrony środowiska.
Trzeba jednak brać pod uwagę różne możliwości mieszkańców i samorządów, choćby pod względem dostępu do sieci ciepłowniczej czy gazowej. Realna zmiana wymaga współpracy między władzami i samorządami na różnym poziomie. Konieczny jest intensywny dialog z mieszkańcami, edukacja i przekonywanie do konkretnych rozwiązań – dlatego tak ważny jest proces konsultacji społecznych – dodaje.
Przewidziano wyłączenia
W nowych przepisach dotyczących zakazu palenia węglem przewidziano również wyłączenia. Zakładają one, że mieszkańcy, którzy do końca 2021 roku zainstalowali kotły i kominki spełniające wymogi ekoprojektu, będą mogli w nich palić paliwami stałymi do końca ich żywotności.
Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych w urzędzie marszałkowskim podkreśla, że zakaz spalania węgla ma zbliżyć Mazowsze do osiągnięcia neutralności klimatycznej wynikającej z Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu reform Fit for 55.
Celem tych unijnych projektów jest ograniczenie emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku. Nasz kierunek uwzględnia też, a nawet wyprzedza politykę energetyczną Polski, zgodnie z którą do 2040 roku planowane jest odejście od węgla oraz wyeliminowanie przestarzałych źródeł ogrzewania – podsumowuje Podgórski.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.