Pod koniec 2023 roku zostanie do użytku farma fotowoltaiczna w Mysłowicach. Inwestycja będzie możliwa dzięki środkom z Funduszu Spójności.
Szczegóły dotyczące przedsięwzięcia podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Infrastruktura techniczna ma powstać na odzyskanych terenach po byłym składowisku odpadów paleniskowych (popiołów i żużli) elektrowni Jaworzno III. Urządzenia i zaplecze wytwórcze zlokalizowane będą na terenie miasta i powiatu Mysłowice. Konkretnie na działkach, do których Tauron Wytwarzanie S.A. posiada prawo użytkowania wieczystego (a których właścicielem jest Skarb Państwa).
Przeczytaj także: Fotowoltaika – jak to działa?
Jakie koszty inwestycji?
NFOŚiGW zwraca uwagę, że na dofinansowanie projektu pod nazwą „Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie kwatery zrekultywowanego składowiska odpadów paleniskowych elektrowni Jaworzno III w Mysłowicach – Dziećkowicach wraz z budową linii kablowej 110 kV oraz stacji 110/20 kV” pozwoliło działanie POIiŚ 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Inwestycja, otrzymała 82,5 mln zł wsparcia w formie pomocy zwrotnej. Koszt całego przedsięwzięcia to w sumie 150,2 mln zł.
Umowę o dofinansowanie podpisali pod koniec 2021 roku wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski oraz wiceprezesi Zarządu Tauron Wytwarzanie SA: Wojciech Przepadło oraz Łukasz Brzózka.
Znaczący spadek emisji gazów cieplarnianych
NFOŚiGW zwraca również uwagę, że farma fotowoltaiczna, której uruchomienie planowane jest na koniec 2023 roku, a także pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca (bez wydzielania jakichkolwiek zanieczyszczeń powietrza) obok dodatkowego efektu antysmogowego przyniesie również spadek emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, który sięgnie: 29 452,25 tony równoważnika CO2/ rok.
Zobacz też: NFOŚiGW dofinansuje działania na rzecz ochrony środowiska
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.