Ostatniego dnia stycznia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach programu LIFE. Budżet programu na dofinansowanie w formie pożyczki wynosi prawie 39 mln złotych.
Program LIFE powstał w 1992 roku. Za jego pomocą Unia Europejska finansuje inicjatywy, mające na celu ochronę środowiska i przyrody. Chodzi głównie o projekty dotyczące przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, opartą na OZE i neutralną dla klimatu. W perspektywie na lata 2021-2027 program ten posiada alokację na poziomie 5,4 mld euro. W tej perspektywie czasowej KE podzieliła program na dwa obszary. Pierwszy z nich to środowisko, na który zostanie przeznaczonych 64 proc. środków. Drugi to obszar działania na rzecz klimatu z 36 proc. środków. Należy przy tym zaznaczyć, że 83 proc. budżetu ma być wydatkowane w formie dotacji.
Jak uzyskać pożyczkę?
Warunkiem zawarcia umowy dofinansowania na wkład własny jest zakwalifikowanie wniosku przez Komisję Europejską. Przy czym pierwsza wypłata transzy pożyczki nastąpi po zawarciu umowy o dofinansowanie projektu LIFE z KE. Natomiast pożyczka na zachowanie płynności finansowej może zostać udzielona na przedsięwzięcie, na realizację którego została zawarta już umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia LIFE z Komisją Europejską lub umowa pożyczki na wkład własny, w których beneficjent pełni rolę beneficjenta koordynującego lub współbeneficjenta. Pożyczka w tej formie udzielana jest pod warunkiem złożenia wniosku przed terminem zakończenia realizacji przedsięwzięcia. Pożyczka na zachowanie płynności finansowej przedsięwzięcia może zostać udzielone zarówno beneficjentowi koordynującemu jak też współbeneficjentom projektu LIFE, do wysokości kwoty płatności końcowej ze środków KE przypadającej na każdego z nich.
Program LIFE daje m.in. możliwość przetestowania innowacyjnych rozwiązań. Np. w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym, ochrony powietrza, wody i gleby, a także zagadnień związanych ze zmianami klimatu. Obowiązkowym zadaniem Beneficjenta takich projektów jest również rozpowszechnienie wyników projektu w Polsce i za granicą, a więc de facto promocja innowacyjnych produktów na rynku unijnym – mówi prof. Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW.
Jaką sumę można uzyskać?
Kwota pożyczki na zapewnienie wymaganego wkładu własnego nie może być wyższa niż planowany wkład własny Wnioskodawcy. Przy czym łączna kwota dofinansowania w formie dotacji ze środków NFOŚiGW i Komisji Europejskiej oraz kwota przedmiotowej pożyczki nie może przekroczyć 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Dodatkowo, przy udzieleniu dofinansowania w formie pożyczki, kwalifikowane będą także koszty nabycia środków trwałych, wskazane we wniosku o dofinansowanie projektu LIFE, które nie są kwalifikowane ze środków KE.
Przeczytaj także: NFOŚiGW wspiera Tatrzański Park Narodowy
NFOŚiGW udziela wsparcia polskim beneficjentom na dwa sposoby. Jako Krajowy Punkt Kontaktowy LIFE, konsultuje przygotowanie wniosków i prowadzi szkolenia w zakresie wymogów Komisji Europejskiej. Drugie pole działania to udzielanie dofinansowania przedsięwzięć LIFE ze środków krajowych w formie dotacji lub w formie pożyczki.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.