Asfalt redukujący smog z Lotosu może wejść do użycia wcześniej niż zakładano. Jest szansa, że pojawi się na drodze już w 2022 roku. Lotos położy go na doświadczalnym odcinku drogi w powiecie ostródzkim.
7 października Lotos Asfalt podpisał list intencyjny z Samorządem Powiatu Ostródzkiego na budowę doświadczalnego fragmentu drogi. Jeśli badania laboratoryjne potwierdzą skuteczność przyjętych założeń, już w 2022 roku w Kajkowie k. Ostródy, powstanie odcinek doświadczalny z innowacyjną wierzchnią warstwą ścieralną. Infrastrukturę udostępni Zarząd Dróg Powiatowych w Ostródzie. W wyniku procesu fotokatalizy będzie się ona przyczyniać do rozpadu toksycznych substancji.
Realizacja tego typu projektów wynika z przyjętej przez naszą spółkę strategii polegającej na poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie do sprzedaży innowacyjnych produktów. Stawiamy na proekologiczne rozwiązania, które w przyszłości mogą pomóc ograniczyć zanieczyszczenia atmosferyczne w obrębie pasa drogowego. W związku z tym, że nawierzchnie ulic w polskich miastach są w ponad 90 proc. asfaltowe, takie rozwiązanie może w przyszłości poprawić jakość życia ich mieszkańców – mówi Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt.
Więcej: Lotos finansuje badania nad recyklingiem asfaltu

Asfalt chroniący środowisko
Asfalt redukujący smog powstaje w ramach projektu „Ekologiczne asfalty”. Lotos realizuje go we współpracy z Politechniką Gdańską. Opracowany przez ekspertów obu stron asfalt ma zmniejszać m.in. ilość tlenków azotu (NOx) i lotnych związków organicznych, emitowanych przez samochody spalinowe. Badania dofinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Wartość projektu to ponad 5 mln zł. Będzie trwał do listopada 2023 roku. Jednak, co ważne, pierwsza, doświadczalna nawierzchnia może powstać znacznie wcześniej.
Zdecydowaliśmy się na współpracę z Lotosem, ponieważ jesteśmy zainteresowani innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają szanse poprawić jakość życia naszych mieszkańców. Przykładamy dużą wagę do ochrony środowiska. Chcemy, aby tereny zurbanizowane położone w ciągu dróg powiatowych miały jeszcze bardziej czyste powietrze. Cieszymy się, że udostępniając nasz odcinek drogi, wspieramy projekt badawczy, który w dłuższej perspektywie może zagwarantować rozwój nowoczesnej infrastruktury – mówi Andrzej Wiczkowski, starosta ostródzki.
Obecnie na rynku nie ma nawierzchni drogowej z taką funkcjonalnością. Co ciekawe, w portfolio Lotos Asfalt znajdują się inne proekologiczne produkty. Są to na przykład asfalty wysokomodyfikowane do nawierzchni długowiecznych czy asfalty modyfikowane z dodatkiem gumy. A także asfalty WMA (Warm Mix Asphalt) do technologii na ciepło, wpisujące się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.