Moya wspiera zalesianie terenów spustoszonych przez wichury z 2017 roku. We współpracy z Lasami Państwowymi sieć posadziła w sumie 24 tys. drzew. Sadzonki, głównie buków, zajęły powierzchnię ok. 3 ha.
Nawałnice, które przeszły nad Polską spowodowały śmierć 6 osób, zniszczyły lub uszkodziły prawie 22,5 tys. budynków, powodując straty w wysokości 25 mln zł. Wichury zdewastowały też ponad 70 tys. ha upraw i spustoszyły lasy w kilkudziesięciu nadleśnictwach. Szczególnie mocno dotknęły Pomorze i Kujawy. Zdewastowany wówczas obszar lasów był półtora razy większy od Warszawy – huragan połamał ponad 10 mln m3 drzew. Ogromne straty, zwłaszcza w Borach Tucholskich, można dostrzec jeszcze dziś, mimo że od nawałnic minęło ponad 5 lat.
Odbudowa lasu
W proces ponownego zalesiania zniszczonych terenów włączył się Anwim S.A., operator sieci stacji paliw Moya. 26 października, wolontariusze firmy wraz z leśnikami z Lasów Państwowych, rozpoczęli prace nad zalesianiem obszaru 3 ha Nadleśnictwa Runowo w województwie kujawsko-pomorskim. Od tego czasu posadzili 24 tys. drzew, głównie buków – po 8 tys. na 1 ha. Za każdą istniejącą stację Moya uczestnicy wolontariatu „podarowali” lasom 70 drzew. Akcja ta jest rozwinięciem podjętej w Anwim S.A. idei zielonego biura.
Więcej: Ratowanie lasów. Twórca gry Fortnite wydaje na to miliony dolarów
Rozwijamy Anwim S.A. w ramach wspólnych wartości, ze szczególnym naciskiem na zrównoważony wzrost. Chcemy pozytywnie wpływać na otoczenie, dbać o środowisko naturalne i promować zrównoważony styl życia. Przykładem niech będzie idea zielonego biura, która przejawia się w rozważnym korzystaniu z zasobów (m.in. z wody, papieru i energii), segregowaniu odpadów, ograniczaniu liczby wydruków w biurach. Na stacjach Moya serwujemy kawę, której sprzedaż – dzięki współpracy z fundacją WLT – wspiera lasy deszczowe. Korzystamy z drewnianych sztućców, pieczywo, z którego przygotowujemy dania, nie zawiera zbędnych konserwantów – posiada certyfikaty Clean Label. Soki naszej marki własnej oferujemy w szklanych butelkach – mówi Monika Ostaszewska, marketing manager Anwim S.A.
Zalesianie to nie jedyny przejaw ekologicznego działania spółki. Na kolejnych stacjach w sieci montowane są panele fotowoltaiczne. Sieć stacji paliw Moya chce wejść w fotowoltaikę w większej skali, tak, by efektywnie minimalizować zakup energii z sieci. Cała energia wykorzystywana na stacjach Moya należących do Anwim S.A. pochodzi z zielonych źródeł.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.