- Preferencje energetyczne Polaków skłaniają się w stronę odnawialnych źródeł energii
- Europejski Bank Inwestycyjny przedstawił wyniki ankiety o zmianach klimatu
- 58% Polaków uważa, że ich kraj powinien w pierwszej kolejności polegać na odnawialnych źródłach energii.
Preferencje energetyczne Polaków wskazują ich zatroskanie o dobro klimatu. Europejski Bank Inwestycyjny opublikował wyniki ankiety, dotyczącej zagadnień związanych ze zmianami klimatu. EBI jest bankiem Unii Europejskiej i największym na świecie wielostronnym kredytodawcą finansującym działania w dziedzinie klimatu.
Preferencje energetyczne Polaków
Zdaniem Polaków wyzwania związane ze zmianą klimatu mają trwały charakter. Ponad jedna trzecia z nich (38%) uważa, że do 2050 roku sytuacja kryzysowa związana z klimatem będzie pod kontrolą. Większość (56%) jest zdania, iż w połowie tego stulecia zmiana klimatu będzie nadal poważnym problemem.
Większość respondentów z Polski (59%) uważa, że przejście ich kraju na gospodarkę bezemisyjną przyczyni się do poprawy jakości ich życia. Polacy oczekują w związku z tym większej wygody w życiu codziennym. Ponadto liczą na pozytywne zmiany dotyczące żywności, i co za tym idzie, korzyści dla zdrowia.
Polacy racjonalnie oceniają działania mające na celu rozwiązanie kryzysu klimatycznego i spodziewają się zmian strukturalnych na rynku pracy. 55% respondentów uważa, że pomimo tworzących się nowych miejsc pracy, ich liczba netto zmniejszy się.
Decyzje i zmiany stylu życia w długofalowej perspektywie
Większość Polaków (58%) uważa, że ich kraj powinien w większym stopniu polegać na odnawialnych źródłach energii. To pomogłoby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu. Według 45%, w przyszłości, każdy obywatel będzie miał przydzielony pewien limit energii.
Przeczytaj także: Jak na co dzień zapobiegać zmianom klimatu?
Polacy są również świadomi konieczności zmiany swoich zachowań w celu przeciwdziałania degradacji klimatu. Uważają, że w ciągu najbliższych 20 lat, dojdzie do zmian w stylu życia, które przyczynią się do zmniejszenia emisji CO2. Ponad jedna czwarta respondentów (28%) uważa, że za 20 lat większość ludzi nie będzie posiadać samochodów. 64% – że większość ludzi będzie pracować zdalnie. Co więcej, ponad jedna trzecia (39%) twierdzi, że większość ludzi przejdzie na dietę roślinną.
Porównanie na poziomie globalnym: różnice między respondentami z UE, Wielkiej Brytanii, Ameryki i Chin
Zasadniczo Europejczycy są podzieleni, co do tego, czy zielona transformacja będzie źródłem wzrostu gospodarczego. Pogląd ten wyraża ponad połowa z nich (56%), przy czym odsetek ten jest podobny wśród Amerykanów i Brytyjczyków (57%). Chińczycy są natomiast większymi optymistami w tej kwestii (67%). Większość Europejczyków (61%) uważa jednak, że pozytywny wpływ na żywność i zdrowie przyczyni się do poprawy standardu ich życia. Wykazują oni w tym względzie mniejszy pesymizm niż Chińczycy (77%), Amerykanie (65%) i Brytyjczycy (63%).
Polacy dostrzegają w zielonej transformacji wyraźną szansę na poprawę jakości ich życia. W EBI, w banku klimatu Unii Europejskiej, jesteśmy przekonani, że rozwój gospodarki i ochrona, a nawet ratowanie klimatu mogą iść w parze. Chcemy by ten „zielony wzrost” stał się głównym trendem w rozwoju gospodarczym Polski – mówi Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.