Aż 90 proc. Polaków uważa, że segregacja odpadów jest potrzebna – wynika z badania SW Research. 1/3 z nas twierdzi natomiast, że poziom segregacji śmieci jest w naszym kraju niewystarczający.
Przeprowadzone na potrzeby raportu „Prawidłowa gospodarka odpadami komunalnymi. Co Polacy sądzą o segregacji odpadów?” badanie wskazuje, że 8 na 10 Polaków uważa, że istnieją problemy, z którymi należy się zmierzyć, aby segregacja odpadów była prostsza i szybsza.
Jako przeszkodę w segregacji odpadów badani najczęściej wskazują brak czasu, ale też nieodpowiednie oznaczenie kontenerów, które często bywa mylące.
Poziom segregacji odpadów niewystarczający?
1/3 Polaków jest zdania, że poziom segregacji odpadów w Polsce jest niewystarczający. Z drugiej strony, według niespełna 40 proc. respondentów, obecny system segregacji jest dość prosty i niewymagający. Z czego może wynikać opinia, że segregacja pozostaje w naszym kraju na niewystarczającym poziomie? Autorzy badania wskazują tu brak edukacji w tym temacie.
Blisko 2/3 Polaków deklaruje, że segreguje odpady w trosce o środowisko, zaś 38 proc. w trosce o swoje miejsce zamieszkania.
Twórcy badania podkreślają, że nawet jeśli badani są zadowoleni z obecnych systemów, to część z nich uważa, że przydałyby się zmiany i usprawnienia. Co konkretnie? Jako jedną z pilniejszych potrzeb ankietowani wskazują odpowiednie oznaczenie kontenerów na odpady.
Warto tu przypomnieć, że już w przyszłym roku wejdzie w życie prawo o Jednolitym Systemie Segregacji Odpadów. Zakłada ono podział odpadów komunalnych na 5 frakcji: bioodpady, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, a także frakcję dodatkową – odpady komunalne zmieszane.
Schowane kontenery już w Polsce
Z badania dowiadujemy się również, że dla części respondentów istotnym elementem, który może stanowić dla nich istotne wsparcie w segregacji odpadów, jest estetyka oraz mała powierzchnia kontenerów.
Twórcy badania zwracają uwagę, że od niedawna w Polsce dostępne są na wpół podziemne kontenery fińskiej firmy Molok. Wyróżniają się one m.in. systemem deep collection, polegającym na „schowaniu kontenera” w 60 proc. pod ziemią.
Zobacz też: Ekologia – czym się zajmuje i co to jest?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.