Niespełna 370 dni – tyle mieszkańcy Warszawy mają czasu na likwidację tzw. „kopciuchów”. W zeszłym tygodniu Polski Alarm Smogowy opublikował dane, z których wynika, że wymiana kotłów w stolicy przebiega fatalnie. Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta o komentarz w tej sprawie.
1 stycznia 2023 roku, czyli już za nieco ponad rok, w województwie mazowieckim zacznie obowiązywać tzw. uchwała antysmogowa. Zakłada ona, że mieszkańcy regionu muszą wymienić przestarzałe kotły na węgiel i drewno, czyli tzw. „kopciuchy”.
Z opublikowanych przed tygodniem przez Polski Alarm Smogowy danych wynika, że likwidacja „kopciuchów” w Warszawie przebiega fatalnie. Do 2 grudnia br. wymieniono zaledwie 547 tzw. „kopciuchów”. To oznacza, że do końca przyszłego roku należy zlikwidować aż 14 453 przestarzałych pieców.
Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego podkreślali, że zarówno miasto jak i właściciele kotłów „przespali” ostatnie cztery lata. Uchwałę antysmogową przyjęto bowiem w 2017 roku.
Zobacz też: PAS – wymiana „kopciuchów” w stolicy stoi w miejscu
Redakcja Ekobiznes zwróciła się o komentarz w tej sprawie do Urzędu Miasta st. Warszawy.
Stolica sukcesywnie pozbywa się przestarzałych pieców w lokalach komunalnych i prywatnych. W latach 2018-2021 wymieniono 1351 z około 2 tys. pieców komunalnych. W zasobie komunalnym pozostało około 650 pieców, które w zdecydowanej większości mają zostać zlikwidowane w 2022 roku – mówi nam Aleksandra Grzelak z Urzędu Miasta st. Warszawy.
Atrakcyjne dofinansowanie tylko do końca roku
W sumie, od początku programu dotacyjnego zlikwidowano 4330 pieców i kotłów. Jak doprecyzowuje Grzelak w liczbie tej zawarte są jednak również piecyki gazowe, na które obecnie nie są przyznawane dotacje. Na początku programu wsparcie finansowe funkcjonowało.
Przedstawicielka Urzędu Miasta przypomina, że tylko do końca tego roku dofinansowanie na likwidację „kopciuchów” wynosi do 90 proc. W 2022 roku zmaleje ono do 70 proc., zaś w 2023 roku trzeba będzie przeznaczyć na ten cel środki z własnej kieszeni.
Od 2017 roku, czyli od początku funkcjonowania warszawskiego programu dotacyjnego, łączna wysokość dofinansowania na likwidację kopciuchów wyniosła ponad 40,4 mln zł, z czego tylko w latach 2020-2021 wypłacone środki przekroczyły łącznie 30 mln zł – podkreśla Grzelak.
Warto podkreślić, że warszawski program dotacji na likwidację „kopciuchów” jest najbardziej „hojny” w całej Polsce – wysokość dofinansowania dla mieszkańców jest wyższa od jakichkolwiek innych, samorządowych programów wsparcia, nie wspominając o programie rządowym. Co więcej, warszawski program dotacji nie przewiduje żadnych progów dochodowych – dotacje są dostępne dla wszystkich mieszkańców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych czy przedsiębiorców – dodaje.
Miasto postawi na bezpośrednie dotarcie do mieszkańców
Grzelak przypomina, że Warszawa regularnie prowadzi kampanie informujące o możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę pieca. Wskazuje tu m.in. tegoroczną kampanię „Czas pokonać smoga”, która była widoczna w przestrzeni miejskiej oraz w mediach.
Pytana o to, czy działania miasta w tym zakresie zintensyfikują się w przyszłym roku, przedstawicielka Urzędu Miasta odpowiada, że działania stolicy informujące o programie dotacji w większym niż dotychczas stopniu skoncentrują się na bezpośrednim dotarciu do mieszkańców, którzy posiadają „kopciuchy”.
Koncepcja i przekaz tych działań będą oparte w dużej mierze na badaniu społecznym, które zostanie przeprowadzone w I kwartale 2022 roku. W działaniach informacyjnych zostaną wykorzystani również ekodoradcy zatrudnieni przez Urząd m.st. Warszawy. Ich zadaniem będzie bezpośrednie dotarcie do mieszkańców, asystowanie przy wypełnianiu wniosków, a także dyżury w dzielnicach i ogólne wsparcie procesu udzielania dotacji – zarówno od strony pozyskiwania wniosków od mieszkańców, jak i ich dalszego procedowania – informuje Ekobiznes Aleksandra Grzelak.
W celu bardziej skutecznego dotarcia do mieszkańców zostaną użyte dane z Systemu Ewidencji Źródeł Ogrzewania (SEZO), prowadzonego przez Urząd m.st. Warszawy oraz dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, prowadzonej przez Generalny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.