Łąki kwietne, zielone ściany i dachy, domki dla owadów, ścieżki rowerowe – to tylko niektóre przykłady działań, które mogą zawierać eko-projekty zgłoszone do II edycji konkursu „Szkoła z klimatem”. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone. Pula nagród to aż 200 tys. zł.
W konkursie „Szkoła z klimatem” mogą wziąć udział zespoły projektowe reprezentujące publiczne i niepubliczne miejskie szkoły ponadpodstawowe z terenu całego kraju. Zespoły mogą liczyć maksymalnie 20 uczniów oraz nauczyciela.
Placówki mogą zgłosić więcej niż jeden projekt. W pierwszej kolejności uczniowie opisują, z jakimi problemami i wyzwaniami musi się zmierzyć szkoła oraz jej najbliższe otoczenie. W zgłoszeniu należy też podać, jakie skutki zmian klimatycznych są najbardziej dotkliwe dla funkcjonowania szkoły. Następnie, na tej podstawie uczniowie opracowują Mini Plan Adaptacji do Zmian Klimatu.
Powtórka sukcesu?
Wierzę, że sukces ubiegłorocznej pierwszej edycji zachęci do udziału w konkursie jeszcze większe grono aktywnych, młodych ludzi, którzy chcą mieć wpływ na jakość życia w swoich małych ojczyznach. Już dziś zapraszam do udziału w konkursie. Liczę, że jury konkursu znów będzie mieć mnóstwo pracy, przy równie dobrych, co w poprzedniej edycji, projektach. A wszystko z pożytkiem dla środowiska, szkół i lokalnych społeczności – podkreśla prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), cytowany w komunikacie Funduszu.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Pół roku na zgłoszenie
By wziąć udział w konkursie „Szkoła z klimatem”, należy wypełnić formularz, który wraz z załącznikami trzeba przesłać na adres: szkolazklimatem@nfosigw.gov.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 24 czerwca 2022 roku.
Przypomnijmy, że finał pierwszej edycji konkursu „Szkoła z klimatem” miał miejsce w czerwcu br. Nagrodę główną, czyli 100 tys. zł, otrzymał Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach (woj. śląskie). Zwycięski projekt charakteryzował się zastosowaniem m.in. kaskady wodnej, łąki kwietnej, zielonych dachów, tężni solankowej oraz ścieżki sensorycznej i strefy relaksu, a także strefy kreatywnego wypoczynku w altanie.
Zobacz też: Kiedy edukacja ekologiczna? Pytamy resort edukacji
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.