Za 10 dni koniec roku. Rok i 10 dni na wymianę prawie 15 tys. „kopciuchów” ma Warszawa. Jak na razie likwidacja kotłów idzie jak po grudzie.
Z informacji przekazanych przez Polski Alarm Smogowy (PAS) wynika, że do 2 grudnia br. w Warszawie wymieniono zaledwie 547 tzw. „kopciuchów”. To oznacza, że do końca przyszłego roku należy zlikwidować aż 14 453 kotły na węgiel i drewno. Ma to związek z uchwałą antysmogową, która na Mazowszu zacznie obowiązywać od 2023 roku.
Na łączną liczbę wymienionych warszawskich „kopciuchów” składa się 337 sztuk wymienionych przez mieszkańców miasta korzystających z warszawskiego programu dotacyjnego, 157 wymienionych w budynkach miejskich i zaledwie 53 z programu „Czyste Powietrze”.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Pozostało 376 dni
Przedstawiciele PAS przypominają, że jeszcze tylko przez 10 dni istnieje możliwość złożenia wniosku o wysoką dopłatę do wymiany kotła. Od przyszłego roku dopłata będzie bowiem niższa o 20 proc.
Dla składających wnioski po 1 stycznia dofinansowanie będzie zmniejszone o ok. 4 000 zł. Warto więc teraz złożyć wniosek. Za 376 dni dopłaty zamienią się w mandaty do 500 złotych za posiadanie „kopciucha” – przypomina Sylwia Jedyńska z Warszawy Bez Smogu.

„Mieszkańcy nie kwapią się do zmiany”
Wspomniana uchwała antysmogowa dla Mazowsza została przyjęta pod koniec 2017 roku. Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu nie ma wątpliwości, że „zarówno miasto, jak i właściciele <<kopciuchów>> przespali ostatnie cztery lata”.
W 2017, gdy przyjęto uchwałę antysmogową w Warszawie dymiło około 18 tys. kotłów. Dziś wciąż pozostało prawie 15 tys. sztuk, co dobrze czuć w dzielnicach takich jak Wawer, Rembertów czy Białołęka. Mamy w Warszawie najwyższe dopłaty do wymiany kotła w Polsce, ale mieszkańcy nie kwapią się do wymiany – podkreśla Piotr Siergiej.
Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę na to jak niekorzystnie wypada stolica na tle innych miejscowości. W podkrakowskiej gminie Liszki wymieniono w tym roku 405 kotłów. Niemal tyle samo, co w Warszawie, tyle, że gminę tę zamieszkuje 17 tys. osób, czyli mniej więcej tyle, ile jedno osiedle w stolicy.
Zobacz też: Gdzie wymiana „kopciuchów” idzie tragicznie?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.