Tauron ma już 100 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Znajdują się są one na południu Polski. Cztery najnowsze otwarto natomiast w popularnych miejscach turystycznych, m.in. w Wiśle.
Rozwój elektromobilności to jeden z filarów strategii „Zielony zwrot” Taurona. Od momentu, gdy w 2018 roku, podczas szczytu klimatycznego COP24, polski koncern otrzymał nagrodę Lidera Elektromobilności, znacznie powiększył on sieć ładowarek samochodów elektrycznych. W systemie znajduje się już 100 urządzeń budowanych na terenie obsługiwanym przez Tauron.
100. stacja
W ostatnich dniach koncern energetyczny udostępnił cztery tego typu urządzenia. Znajdują się one w popularnych lokalizacjach turystycznych m.in. na terenie hotelu DaSilva w Pyrzowicach, w hotelu Ibis w Bielsku-Białej, przy hotelu Stok w Wiśle oraz hotelu Mercure w Cieszynie. To dwustanowiskowe urządzenia typu AC ze złączem Type 2, ładujące pojazd z maksymalną mocą 22 kW.
Parkingi centrów handlowych, okolice urzędów miejskich, miejsca rozrywki czy hotele – to te lokalizacje, w których chcemy zagęścić siatkę obsługiwanych przez nas urządzeń. Ale elektromobilność to nie tylko domena dużych miast. Coraz częściej zgłaszają się do nas także małe samorządy, te z turystycznym potencjałem, które zdają sobie sprawę z konieczności posiadania ładowarek w kontekście dynamicznego rozwoju rynku pojazdów elektrycznych. To pozwoli przyciągnąć tym miejscowościom turystów, dla których posiadanie pojazdu elektrycznego wpisuje się w coraz popularniejszą filozofię życia, polegającą na redukowaniu śladu węglowego – wyjaśnia Piotr Apollo, wiceprezes zarządu Tauron Nowe Technologie.

Zwrot ku zielonym paliwom
Na obsługiwanym przez siebie obszarze Tauron oferuje użytkownikom aut elektrycznych i hybryd plug-in 183 punkty ładowania prądem AC (wolnych) i 38 stanowisk do ładowania szybkiego (DC). W tym roku użytkownicy aut elektrycznych pobrali ze stacji ładowania ze znakiem Taurona ok. 40 tys. kWh energii elektrycznej.
Tauron Nowe Technologie ze względu na czteroletnie doświadczenie w budowie stacji ładowania posiada przewagę konkurencyjną na tym rynku. Posiadamy w swoich zasobach m.in. eMap od Taurona, czyli własny system zarządzania ładowarkami i aplikację służącą do obsługi całego procesu ładowania. Rozwój sieci nie byłby możliwy bez przychylności samorządów. Dzięki takiej współpracy w Katowicach udało się wybudować taką liczbę stacji, która tamtejszemu samorządowi pozwoliła z nawiązką wypełnić założenia ustawy o elektromobilności – mówi Piotr Apollo.
Inwestowanie w sieć stacji ładowania wpisuje się w strategię Zielonego Zwrotu Taurona nakierowaną na zwiększenie źródeł niskoemisyjnych w miksie wytwórczym firmy. A także w inwestycje w modernizację sieci dystrybucyjnych oraz rozwój ekologicznych produktów i usług dla klientów. Urządzenia, zasilane z sieci operatora systemu dystrybucyjnego, dostarczają energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł. Są to elektrownie wodne, wiatrowe i słoneczne. Pochodzenie „czystego prądu” potwierdza Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii (PTCE) w Poznaniu.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.