Zarząd Shell ogłosił zamiar wyjścia ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem. Zamierza też zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2. Powód to oczywiście rosyjska agresja na Ukrainę. Na koniec 2021 r. Shell miał ok. 3 mld dolarów w aktywach trwałych w tych przedsięwzięciach w Rosji.
Jak obecnie wygląda sytuacja? Shell posiada 27,5 proc. udziałów w projekcie Sachalin-II, wspólnym przedsięwzięciu z Gazpromem. Jest to projekt naftowo-gazowy zlokalizowany na wyspie Sachalin i dostarczający skroplony gaz ziemny. Koncern ma też 50 proc. udziałów w Salym Petroleum Development N.V., spółce joint venture z Gazprom Neft, która eksploatuje złoża Salym w zachodniej Syberii. Posiada też 50 proc. udziałów w Gydan – spółce joint venture z Gazprom Neft. Jest to klaster węglowodorowy w zachodniej części Syberii, który obecnie znajduje się w fazie badań i nie prowadzi produkcji. Shell jest wreszcie jedną z pięciu firm energetycznych, z których każda zobowiązała się zapewnić finansowanie i gwarancje do 10 proc. szacowanego całkowitego kosztu projektu Nord Stream 2.
Najpierw BP, teraz Shell
28 lutego Shell ogłosił zakończenie współpracy na wszystkich wspomnianych polach. Powód to, rzecz jasna, agresja Rosji na Ukrainie, którą zarząd Shell określił mianem bezsensownego aktu militarnej agresji, zagrażającemu bezpieczeństwu Europy.
Nie możemy – i nie będziemy – stać z boku. Naszym bezpośrednim celem jest bezpieczeństwo naszych ludzi na Ukrainie i wspieranie naszych ludzi w Rosji. W rozmowach z rządami na całym świecie omówimy również szczegółowe konsekwencje biznesowe, w tym znaczenie bezpiecznych dostaw energii do Europy i innych rynków, zgodnie z odpowiednimi sankcjami – mówi Ben van Beurden, dyrektor generalny Shell.
Przeczytaj także: Shell i Ionity uruchomiły pierwsze w Polsce stacje dużej mocy do ładowania samochodów elektrycznych
Oświadczenie Shella pojawiło się dzień po tym, jak jego rywal BP poinformował, że pozbędzie się udziałów w firmie Rosnieft. BP posiada 19,75 proc. akcji w tej rosyjskiej spółce naftowej Rosnieft, wycenianych na 12,6 mld euro. Władze giganta zdecydowały jednak o pozbyciu się udziałów, a przedstawiciele BP w trybie natychmiastowym zrezygnowali ze stanowisk w Rosniefcie.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.