Grupa PZU zdobyła tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie w tegorocznym badaniu CCA. W badaniu brano pod uwagę takie kryteria, jak m.in. zarządzanie zagadnieniami klimatu w strukturze organizacji.
Badanie Świadomości Klimatycznej Spółek przeprowadzono w oparciu o raporty spółek za 2020 rok. Ich treść oceniły Fundacja Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas, we współpracy z firmami doradczymi Go Responsible i MATERIALITY. Badanie objęło aż 153 spółki, wyróżnionych zostało jedynie siedem z nich.
Raporty spółek oceniono pod kątem 10 kryteriów. Są to istnienie polityki czy strategii lub ujęcie w strategii biznesowej wpływu działalności spółki na klimat, ryzyka i szanse związane z klimatem oraz zarządzanie zagadnieniami klimatu w strukturze organizacji. Ponadto brano pod uwagę również emisje gazów cieplarnianych (GHG), raportowanie emisji w grupie kapitałowej oraz standard ich kalkulacji. Eksperci przyjrzeli się też m.in. wskaźnikom emisji oraz ocenili cele i plany na przyszłość spółek.
Główny cel – wsparcie gospodarki w zielonej transformacji
Cieszymy się, że dokonania PZU w obszarze ESG (environmental, social and corporate governance – red.) są dostrzegane i pozytywnie oceniane. Stawiamy przed sobą ambitne cele i będziemy konsekwentnie je realizować. Już dziś staramy się kupować jak najwięcej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, wprowadzamy nowe produkty chroniące klientów korzystających z OZE i inwestujemy w farmy wiatrowe – komentuje wyniki badania Joanna Gorczyca, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju PZU.
Wszystkim naszym działaniom przyświeca jeden cel: wsparcie polskiej gospodarki w zielonej transformacji – dodaje.
Przedstawiciele PZU podkreślają, że jako największa grupa kapitałowa w Europie Środkowo-Wschodniej chce być promotorem zielonej transformacji wśród kontrahentów, klientów i partnerów społecznych. Drogą do tego, oprócz odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej, jest zaangażowanie w kluczowe przedsięwzięcia w sektorze OZE.
Ubezpieczyciel przypomina, że w połowie tego roku ogłosił współfinansowanie budowy farm wiatrowych na łączną kwotę 150 mln zł. Kolejnych 300 mln zł ulokował w obligacjach ESG.
Strategia Grupy zakłada, że do 2024 roku stanie się neutralna klimatycznie. Oznacza to, że będzie zużywać mniej energii i czerpać ją w pełni z OZE. Redukując przy tym odpowiednio pozostałe emisje własne. Tam zaś, gdzie będzie to niemożliwe, rekompensować je.
Do 2030 roku PZU chce natomiast jeszcze bardziej zmniejszyć własny ślad węglowy m.in. poprzez systematyczną rozbudowę floty aut hybrydowych i elektrycznych. Planowane jest również rozpoczęcie redukcji emisji w całym łańcuchu podmiotów współpracujących z PZU dostawców.
Ubezpieczyciel podkreśla, że chce również pomagać przedsiębiorstwom, dostosowującym się do niskoemisyjnej gospodarki. W ciągu najbliższych czterech lat co najmniej 55 proc. największych korporacyjnych klientów ubezpieczeniowych PZU ma zostać poddanych analizie pod kątem czynników ESG.
Zobacz też: PZU ubezpieczy instalacje OZE przedsiębiorców
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.