Politechnika Łódzka ogłosiła w tym tygodniu dołączenie do projektu FRONTSH1P. Lista konsorcjantów uczestniczących w projekcie obejmuje instytucje z Polski, a także z takich krajów jak m.in. Włochy, Niemcy czy Hiszpania. Firmy i ośrodki badawcze będą pracować nad „zielonymi” technologiami dla gospodarki o obiegu zamkniętym.
Projekt FRONTSH1P uznaje się za „najbardziej polski projekt europejski”. Uczestniczy w nim bowiem aż 11 polskich instytucji. Ich wydatki szacowane są na 7,5 mln euro. z całkowitego budżetu programu, który wynosi 19 mln euro.
Współpraca firm i ośrodków badawczych biorących udział w projekcie dotyczy „gospodarki obiegu zamkniętego”. Chodzi o rozwiązania systemowe, w których tworzy się zamknięte pętle, minimalizując w ten sposób zużycie surowców i produkcję odpadów.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
4 pętle
W ramach projektu FRONTSH1P zostaną utworzone cztery takie pętle. Każda z nich dotyczyć będzie innego rodzaju odpadów:
- opakowania drewniane;
- żywność, rolnicze i komunalne odpady organiczne;
- ścieki;
- odpady z tworzyw sztucznych i gumy.
W ciągu 4 lat mają powstać nowe rozwiązania. Przyczynią się one do dekarbonizacji systemów produkcji i konsumpcji, poprawy jakości życia, zwiększenia interakcji między regionami miejskim i wiejskim, a w rezultacie – wzrostu gospodarczego.
Rozwiązanie te będą wdrożone w woj. łódzkim. Wstępne prognozy zakładają, że realizacji projektu przyczyni się do spadku emisji CO2 w regionie o 2-3 proc.
„Politechnika Łódzka lubi wyzwania”
Nasz projekt jest bardzo złożony, o czym świadczy jego budżet i lista konsorcjantów. Politechnika Łódzka lubi wyzwania, których efekty niosą dobro dla naszej coraz bardziej zagrożonej działaniami człowieka planety. Podejmujemy wiele inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju, a przystąpienie do tego wielkiego projektu jest jedną z nich. Cieszy mnie, że region łódzki będzie obszarem pierwszego wdrożenia dobrych rozwiązań i technologii, które później pójdą w świat – mówi prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.
Nasza uczelnia będzie prowadziła prace badawczo-rozwojowe związane z odpadami z tworzyw sztucznych i gumy. Skupimy się nad rozwojem technologii pozwalającej na ponowne wykorzystanie dwutlenku węgla wyprodukowanego w ramach działalności lidera projektu – firmy K-Flex – dodaje.
Zobacz też: Centrum ElektroEkologii już otwarte
„Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych będzie miało znaczenie historyczne”
Jeśli FRONTSH1P spełni swoje założenia, a jestem o tym przekonany, to zmniejszenie o kilka procent emisji gazów cieplarnianych w regionie będzie miało znaczenie historyczne – mówi z kolei Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.
Pierwsze robocze spotkanie partnerów odbyło się 17 listopada w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.